praca, rynek pracy

Dorabianie do budżetu domowego na emeryturze

Nie ma co liczyć na wysokie świadczenia emerytalne. Zanim odejdziemy z pracy na wcześniejszą emeryturę, dwa razy się zastanówmy… W wielu sytuacjach na emeryturze staniemy przed koniecznością dorabiania, ponieważ zwyczajniej w świecie nie wystarczy nam na najważniejsze potrzeby życiowe… To smutna rzeczywistość, ale i jakże realna w XXI wieku w Polsce… Pozostaje jedynie nie stać z założonymi rękami i poszukać dodatkowych źródeł dochodu.

pinterest
pinterest

Starszy pracownik jest przede wszystkim bogatszy w doświadczenia, potrafi wzbudzić zaufanie i nie trudności w nawiązywaniu kontaktów.  Wiek nie przeszkadza w wielu pracach. Osoby mniej wykwalifikowane często znajdują pracę jako opiekunki do dzieci, sprzedawcy w sklepie, stróże oraz portierzy. Dla pracodawcy zatrudnienie osoby w wieku emerytalnych jest korzystne ze względów finansowych. Natomiast senior czuje się potrzebny, a praca mobilizuje go do dbałości o zdrowie, wygląd i daje samorealizację.  Coraz więcej firm sprzątających zatrudnia emerytów. Kobiety po 60. roku życia są zatrudniane przez supermarkety i osiedlowe sklepiki. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowy dochód zdobyty w pracy związanej z obsługą kas i sprzedażą.

Nawet w zaciszu własnego domu można zaprojektować mini warsztat pracy. Panie, które są uzdolnione artystycznie i potrafią robić na drutach, mogą pomyśleć o własnej kolekcji nietuzinkowej dzianiny. Produkty hand made są szczególnie cenione ze względu na profesjonalne wykonanie, oryginalność i wysoką jakość. I na pewno znajdą rynek zbytu. Dobrym sposobem na dochód jest pieczenie ciast i gotowanie na zamówienie. Ciekawym pomysłem na zdobycie dodatkowych pieniędzy na emeryturze jest wynajęcie pokoju dla studenta lub innej nieużywanej powierzchni naszego domu, mieszkania lub podwórka. To tylko niektóre sposoby na dorobienie do budżetu domowego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *