kursy językowe, praca, rynek pracy

Do jakich krajów najlepiej wyjechać do pracy?

Rzeczywistością bliską wielu pracownikom różnych szczebli jest rozważanie wyjazdu zagranicę. Niejeden z nich faktycznie ten zamiar realizuje: na pewno więcej niż oficjalne ok. 2 miliony Polaków mieszka zagranicą, z czego ponad 70% podaje pracę jako powód wyjazdu. Nic w tym dziwnego: z jednej strony w innych krajach można zarobić więcej, z drugiej – społeczeństwa się starzeją, co w połączeniu z systemem emerytalnym i rosnącymi oczekiwaniami „dostatnich” narodów oznacza, że migracje w celu pracy są nieuniknione. Duże masy ludzi często jadą wykonywać prace niższego szczebla, ale oczywiście wcale nie musi to być jedyna możliwość. Praktyczne umiejętności, np. techniczne (elektryka, wózki widłowe i wiele innych) mogą przydać się w każdym miejscu na ziemi, a do tego mamy oczywiście mnóstwo pozycji w międzynarodowych korporacjach, gdzie posługiwać się często można angielskim czy innym popularnym językiem. Jakie kraje są „najlepsze” dla przyjezdnych pracowników? To oczywiście zależy od tego, jak rozumiemy to słowo.

Podróż. Źródło: Pixabay.com.
Podróż. Źródło: Pixabay.com.

Jednym z kryteriów może być pewne prawo popularności. Najwięcej imigrantów obecnie jest zdecydowanie w USA – 46 milionów (z całego świata, ale najwięcej z Meksyku). Drugie miejsce zajmuje Rosja – 11 milionów (najwięcej z byłych republik ZSRR jak Kirgistan, Uzbekistan). Dalej Niemcy (najwięcej z Turcji, Włoch i Polski, ale też dziesiątek innych krajów), a potem kraje Zatoki Arabskiej, gdzie w każdym państwie ponad 50% pracowników pochodzi z innego kraju (z całej Azji i północnej Afryki). Dominuje migracja z krajów biedniejszych do bogatszych. Jeśli chodzi o Polaków, to obecnie ilość oficjalnej Polonii w Wielkiej Brytanii (ok. 650 tys.) przekroczyła ilość w Niemczech (560 tys.), tak więc to na Wyspach jest nas najwięcej.

W rankingu kanadyjskiej strony ImmiGroup pierwsze miejsce na liście najprzyjaźniejszych krajów do imigracji zajmuje… Kanada. Dalej: Australia, Niemcy, Singapur i USA. Argumentami za Niemcami są tam m.in. bardzo niska przestępczość i dobra dostępność edukacji po angielsku, także publicznej.

Co z pracownikami nieposiadającymi konkretnego fachu? Bloomberg po zbadaniu zatrudnienia wśród takowych podaje, że najlepszym miejscem dla nich są ogólnie Szwajcaria i USA. Obecność Szwajcarii nie dziwi, ponieważ kraj ten jest liderem w dziedzinie bezrobocia pod każdym niemal względem. W drugim USA pracuje 64% imigrantów bez wykształcenia. To znacznie więcej, niż wśród rodowitych Amerykanów bez fachu, gdzie ten wskaźnik wynosi tylko 44%. Kraje, które dają mniej szans osobom pozbawionym wykształcenia, to np. Wielka Brytania, Szwecja, Holandia czy Francja.

W większości krajów Europy dominują oferty pracy dla inżynierów-specjalistów. Nieco mniej znajdziemy ofert w budownictwie i dla informatyków. W Holandii dominują oferty pracy przy produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *