internet

Czy rozmowy przez internet wyprą telefonię komórkową?

Tak postawione pytanie może brzmieć jak szukanie taniej intrygi, ale jeszcze ciekawsze jest to, że odpowiedź brzmi: raczej tak. Trudno w to uwierzyć, ale medium, które dopiero niedawno się przyjęło, teraz przechodzi do lamusa, podobnie jak telefon domowy. Większość Polaków pamięta czasy, gdy nie było w powszechnym użyciu telefonii komórkowej, a następne pokolenie może już nie pamiętać czasów… gdy jeszcze była w użyciu. Wszystkiemu, oczywiście, winny internet. Pozwala przesyłać mnóstwo danych przy coraz mniejszej ilości ograniczeń, do tego stopnia, że większość z nas ma już zainstalowane w domu stałe łącze. Tymi danymi może też być dźwięk i obraz, o czym doskonale wiedzą osoby rozmawiające ze znajomymi podczas wycieczki na Grenlandię poprzez program Skype lub podobne.

Źródło: Pintrest.pl
Źródło: Pintrest.pl

Na Zachodzie popularnym słowem stało się voip, a właściwie VoIP – Voice over Internet Protocol. W Polsce nazwa taka brzmi jakoś niezgrabnie i raczej nie przyjęła się wśród mas, choć jest oczywiście obecna w mediach fachowych. Ogólny mechanizm jest jednak łatwy do zrozumienia – chodzi o internet, przy czym warto pamiętać, że usługi oparte na IP nie muszą koniecznie być przesyłane przez sieć, którą zwyczajowo nazywamy „internetem”. Może to być również osobna sieć zamknięta, która działa właściwie tak samo, jednak służy wyłącznie do tego celu, oferując np. prywatność, co może się podobać osobom czującym się podglądanymi przez Microsoft i Google.

Na rynku dostępne są już powszechnie także stacjonarne telefony voip, które przypominają „klasyczne aparaty”. Wystarczy je jedynie podłączyć do gniazdka internetowego, zamiast telefonicznego. Odpowiednie sieci oferujące podłączenie tego typu pozwalają przenieść swój numer, używać ich można także na komórce, tak by dzwonić tanio z dowolnego miejsca na ziemi.

W Polsce obecnie kilka milionów osób korzysta z rozmów voip. Jak łatwo się domyślić, mniejsze koszty zachęcają do dłuższych rozmów, tak że łączny czas rozmów internetowych tak naprawdę zbliża się już do czasu rozmów komórkowych. Nawet jeśli liczba użytkowników ciągle jest stosunkowo niewielka. Możliwość korzystania z tej technologii  oferuje firma Orange poprzez Aplikację Orange VoIP. Szacunki rynkowe są jednak takie, że w najbliższych latach liczba ta znacząco wzrośnie i osiągnie poziom tak wysoki jak w Wielkiej Brytanii czy USA. Nie bez powodu ciągle rozwijają swoje aplikacje do rozmów przez internet np. Facebook czy Google. Ta druga firma inwestuje we wszystko, co innowacyjne, a jesienią ma zacząć wykonywać swój plan dystrybucji darmowego Wi-Fi po całym świecie – na razie zaczynając poprzez umieszczenie dziesiątków tysięcy punktów Wi-Fi w Nowym Jorku. Gdy internet stanie się naprawdę wszechobecny, wydaje się, że możemy szybko zapomnieć o istnieniu sieci komórkowych, tak nam obecnie jeszcze potrzebnych do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *