rynek pracy, wykształcenie a praca

Szkoły zawodowe wracają do łask!

szkoła zawodowa
Źródło: Pinterest

Wszyscy jesteśmy magistrami. Szkolnictwo wyższe jest coraz niższych lotów, ale młodzież wciąż daje się złapać na lep dyplomów, które kiedyś, dawno temu, otwierały drzwi do krainy pewnego etatu. Bezrobotnych magistrów, którzy szukają jakiejkolwiek pracy poniżej swoich kwalifikacji, jest mnóstwo. Pokaźna jest także grupa osób, które mają wprawdzie upragniony tytuł, ale szkoła, która wydała dyplom nie gwarantuje dobrej jakości wykształcenia.

Jedni i drudzy polegną w starciu z rynkiem pracy, na którym coraz bardziej liczą się umiejętności i doświadczenie, a nie „papiery”. Na rynku brakuje za to spawaczy, glazurników czy techników prac biurowych.

Najnowsze dane o bezrobociu w Polsce mówią jednoznacznie: jego poziom jest najniższy na terenach, na których mieszka dużo osób z wykształceniem zawodowym; tam, gdzie tradycja szkolnictwa zawodowego zachowała się najsilniej i gdzie szacunek nadal wzbudzają osoby, które posiadają konkretne umiejętności.

Wydaje się więc, że pora przestać straszyć leniwych uczniów koniecznością wyboru zawodówki. Nauka konkretnego zawodu, nabywanie konkretnych umiejętności i doskonalenie się pod okiem mistrzów wWybybranym fachu, to najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy, który składa się już niemal wyłącznie ze sfrustrowanych absolwentów szkół wyższych.

Na pewno lepszy jest przemyślany wybór szkoły zawodowej czy technikum i postawienie na kształcenia zawodowe, niż szturmowanie za wszelką cenę drzwi byle jakiej prywatnej „szkoły wyższej tego i tamtego” tylko po to, by za ciężkie pieniądze stać się bezrobotnym magistrem o niskich kwalifikacjach i zawyżonych aspiracjach.

 Wykształcenie uzupełnić można zawsze. Żyć trzeba tu i teraz. Wybór dalszej drogi kształcenia nie powinien być więc podyktowany chorymi ambicjami, ale naszymi uzdolnieniami i realnymi możliwościami znalezienia pracy po ukończeniu wybranej szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *