czas wolny, egzaminy, hobby i zainteresowania

Wymarzona podróż po maturze – czemu nie?

Wakacje po maturze to najdłuższe wakacje w życiu – trwają aż cztery miesiące. Warto tak je zaplanować, by maksymalnie wykorzystać ten czas. Pomysłów na spędzenie wakacji między maturą a pierwszym dniem na studiach jest naprawdę dużo. Można zdecydować się na pracę sezonową, kurs językowy czy wyjazd w ramach Work & Travel. Można też po prostu odpocząć.

podroż wakacyjna

Source: fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net via Crazylella on Pinterest

Bez wątpienia za leniuchowaniem przemawia fakt, że maturzyści mają za sobą trudny i stresujący rok. Przez cały rok intensywnie przygotowywali się do egzaminu dojrzałości, a tygodnie wypełnione nauką i same egzaminy na pewno były dla nich stresujące. Dlatego warto wykorzystać tak długie wakacje i zregenerować siły – tym bardziej, że studia to zupełnie inna rzeczywistość, również stresująca i pełna wrażeń. Cztery miesiące to cała masa czasu, można więc zaplanować naprawdę ciekawy wypoczynek. To doskonała okazja do tego, by zrealizować marzenie i wybrać się w daleką podróż.

Ograniczony budżet maturzysty stanowi prawdziwe wyzwanie przy planowaniu podróży, co ma pewne plusy. Zaplanowanie wyjazdu tak, by zobaczyć wszystko co chcemy zobaczyć przy skromnych nakładach finansowych jest jeszcze lepszym egzaminem z dojrzałości niż matura.

Jak podróżować tanio? Wiele zależy od tego czy podróż zaplanujemy z wyprzedzeniem (wówczas można poszukać tanich biletów lotniczych, kolejowych lub autobusowych) czy też chcemy podróżować spontanicznie, w ostatniej chwili wybierając cel podróży. Koszty zależą też od tego, jak daleko chcemy wyjechać i ile miejsc będziemy odwiedzać. I tu pewna wskazówka: wbrew pozorom nie zawsze najtaniej będzie jeśli nie będziemy się przemieszczać. Czasami można natrafić na promocyjne bilety po całym kraju, które pozwolą zwiedzić go spokojnie (na przykład Swiss Pass w Szwajcarii, karta gwarantująca wiele zniżek w wybranym okresie). Przy wyborze celu podróży nie trzeba ograniczać się do Polski czy Europy. Koszt pobytu w wielu krajach Azji czy Ameryki Południowej jest nieporównywalnie niższy niż w Europie, najdroższy będzie sam przelot – jeśli uda się nam upolować tani bilet, podróż nie będzie ogromnym wydatkiem.

Przy planowaniu podróży, zwłaszcza jeśli dysponuje się małym budżetem, bardzo istotne są noclegi i wyżywienie. Jedzenie można kupować w małych lokalnych knajpkach lub supermarketach, warto zastanowić się też nad couchsurfingiem. Wielu młodych ludzi doskonale odnajduje się w takiej formie podróżowania – to dla nich okazja do zwiedzenia świata, poznania nowych ludzi i przyjrzenia się kulturze odwiedzanego kraju „od środka”.

Leżenie do góry brzuchem jest kuszące, ale czteromiesięczna laba wynudzi każdego. Dlatego warto wykorzystać ten czas aktywnie i wybrać się w wymarzoną, samodzielną podróż zorganizowaną od A do Z przez siebie. Satysfakcja gwarantowana, a wspomnienia pozostaną na długo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *