rynek pracy, wykształcenie a praca

Szukasz pracy? Kreuj swój wizerunek na portalach społecznościowych

Zastanów się przez chwilę co mówią o tobie komentarze na Facebooku, wypowiedzi na forach i zdjęcia zamieszczone przez ciebie na Pintereście, Twiterze czy Google+? Jeżeli do tej pory nie zdawałeś sobie sprawy z siły nowych mediów w rekrutacji pracowników, może warto już dziś świadomie wykreować wizerunek eksperta pod własnym nazwiskiem?

pinterest
pinterest

Online screening to popularne zjawisko wśród rekruterów nie tylko w dużych korporacjach. Coraz więcej firm sprawdza w sieci prawdziwość informacji zawartych w naszym CV i portfolio. Ponadto weryfikuje profil w kontekście osobowościowym, czyta komentarze dodawane przez nas do zdjęć znajomych i to co piszemy o sobie i o swojej dotychczasowej pracy. Zazwyczaj większość portali i profili społecznościowych zawiera informacje, które publikuje nie nikt inny – jak my sami.

Nie umieszczajmy więc kompromitujących zdjęć oraz wpisów, w wielu sytuacjach zachowajmy anonimowość i używajmy pseudonimów. W trosce o nasz image w sieci powinniśmy brać udział w branżowych forach dyskusyjnych, udzielać porad współpracownikom i prowadzić swój blog, który jest aktualnie pozytywnie oceniany przez wielu pracodawców. Warto działać z wyczuciem, umieć się kreować i sprzedawać swoją osobę. Godne polecenia są takie strony jak: Profeo, Goldenline, Linkedin, gdzie możemy utworzyć profil zawodowy prezentujący nasze doświadczenie, wykształcenie i zainteresowania.

 60% pracodawców w USA uważa, że ma prawo wiedzieć, co ich pracownicy i przyszli pracownicy zamieszczają w internecie. W Polsce zjawisko to ma miejsce, ale zdecydowanie na mniejszą skalę. Istotna jest zatem świadomość chronienia swoich danych w Google i regularnie sprawdzanie naszej aktywności w sieci, szczególnie na portalach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *