rynek pracy, wykształcenie a praca

Sztuka prowadzenia negocjacji

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Negocjacje to jedna z najważniejszych umiejętności skutecznego komunikowania się z drugą osobą, które sprawdza się w wielu sytuacjach biznesowych, handlowych i codziennych. Sprawne komunikowanie się i budowanie dobrej relacji z innymi jest kluczowe w życiu młodego człowieka. Nie wszyscy rodzimy się mediatorami. Na niektórych kierunkach społecznych studenci uczą się technik negocjacji. W ramach studiów organizowane są na uczelniach bezpłatne kursy i szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, pożądanych przez przyszłego pracodawcę.

Skuteczna prezentacja, sposób rozpoczęcia rozmowy, sygnały niewerbalne – to wszystko składa się na budowanie pozytywnej komunikacji z drugim człowiekiem. Za pomocą odpowiednich technik manipulacji oraz perswazji możemy wybierać wpływ na decyzje innych. I nie chodzi tylko o sytuacje czysto biznesowe i handlowe. Efektywne negocjowanie jest nam potrzebne na co dzień, również w życiu rodzinnym.

Na niektórych kierunkach humanistycznych, m.in. psychologii społecznej studenci uczą się technik negocjacji w sytuacjach biznesowych. Teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do mediacji i negocjacji sprawdza się w dalszej karierze zawodowej w zakładach pracy, w kontaktach handlowych i politycznych.

Negocjacje handlowe to sztuka przekazu niewerbalnego. Możemy wysyłać znaki poprzez mowę ciała, aby wywołać sympatię względem drugiej osoby. Istotne są techniki tworzenia pozytywnej atmosfery dialogu i postępowania w sytuacji szybkiej odmowy. Bez odpowiedniej argumentacji nie osiągniemy zamierzonych celów.

Szkolenia dla studentów z zakresu negocjacji odbywają się w formie praktycznej. Zajęcia bazują o scenki dramowe, w których uczestnicy wchodzą w rolę negocjatora i klienta. W ramach zajęć ma miejsce trening asertywności, budowania komunikacji biznesowej, radzenia sobie ze stresem. Kursy dla studentów to okazja do popracowania nad sobą i nauczenia się negocjacji – umiejętności kluczowych w każdej pracy zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *