hobby i zainteresowania, rynek pracy, wykształcenie a praca

Szkolenia i kursy – które warto wybrać jako dodatek do studiów?

Jedni idą na studia czysto pragmatycznie, w celu ułatwienia kariery zawodowej, inni dla przyjemności, a jeszcze inni sami nie wiedzą, dlaczego, ale skoro wszyscy inni idą, to też pójdą. Każda z tych metod nie zmienia faktu, że w porównaniu do „dorosłych” ludzi, poświęcających 5 razy w tygodniu większość czasu i sił na swoją pracę, student zazwyczaj ma sporo czasu, który… często zużywa na przyjemności. Oczywiście nic nie stoi na drodze, by część czasu „zainwestować” w różne kursy, których nie ma na danym kierunku studiów, a po prostu są w danym zawodzie przydatne – ale przydatne w każdym zawodzie, bo dają możliwość znalezienia pracy w razie braku tej wymarzonej, albo przynajmniej dorobienia na lepsze wakacje czy co zechcemy. Poniżej kilka przykładów kursów, które wzbogacą nasze dalsze życie.

Szkolenia kosmetyczne. Źródło: Pixabay.com.
Szkolenia kosmetyczne. Źródło: Pixabay.com.

Pomimo sporej popularności informatyki w Polsce, komputeryzacja życia nadal postępuje i bardzo pożądaną umiejętnością jest dowolny język programowania. Jeśli chodzi o rynek pracy, wiele firm szuka oczywiście metod, by za pomocą komputera wyliczyć automatycznie coś, co człowiekowi zajmowałoby mnóstwo czasu. Tak więc pierwszy przydatny kurs to chociażby Microsoft Excel, który w wielu np. dużych korporacjach jest bardzo pożądany, a dość niewiele osób zna naprawdę wszystko, co można zrobić w Excelu. Idąc dalej w tym kierunku, bardzo przydatne są języki używane od automatyzacji procesów i do baz danych – SQL czy VBA. Niektóre uniwersytety dają okazję zapisać się na taki kurs bezpłatnie.

Inną dobrą kartą w ręku są zazwyczaj kursy zawodowe – zazwyczaj związane z produkcją. Obecnie w Polsce nie ma wśród młodzieży wielkiego entuzjazmu do pracy fizycznej, ale właśnie dlatego różne „proste” czynności zaczynają być bardzo przydatne, począwszy od naprawiania aut czy urządzeń elektrycznych. Najbardziej obecnie przydatne kursy zawodowe to CNC (obrabiarki – narzędzia którymi wytwarzamy różne rzeczy), spawanie, wózki widłowe. Kursy te wcale nie wymagają tak dużych nakładów pieniędzy w porównaniu do tego, ile można na nich później zarobić. Jeśli nie chcemy, by to była nasza kariera – zawsze można odłożyć trochę, albo i wyjechać na Zachód, gdzie posiadając daną umiejętność odłożymy szybko np. na własną galerię sztuki czy ognisko baletowe.

Ciekawą opcją są szkolenia kosmetyczne, popularne oczywiście zwłaszcza wśród kobiet. Kursy są różne – dłuższe i krótsze, jednak na pewno wymagają trochę czasu i pracującej na pełny etat osobie będzie trudno kiedykolwiek taki kurs dokończyć. A często pozwala on dorobić, ponieważ nie tylko daje podstawową wiedzę, ale i zazwyczaj możliwość praktyki każdego zabiegu będącego w programie. Posiadacze własnych salonów kosmetycznych mogą zarobić sporo pieniędzy, a jeśli nie mamy takiej możliwości – zawsze jest to umiejętność, która może przydać się na co dzień, albo w pracy dla już istniejącego salonu.

Odwiedź koniecznie: Banki, finanse – jakie umiejętności są obecnie pożądane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *