rynek pracy, wizytówki, wykształcenie a praca

Szkolenia dla handlowców – inwestycja w przyszłość

Bajka la Fontaine’a o mrówce i świerszczu, którą powtarza się dzieciom już od przedszkola, ma być może nieco naciągany przekaz o odpowiedzialności za własną przyszłość – ale i tak można ubolewać, że dzieci, mimo usłyszenia jej wiele razy, zdają się często nie brać jej sobie do serca. Gdyby zabrać z tej opowieści zwierzątka i skupić się na tak zwanych ideach, przekaz jest dość prosty – nasze decyzje z przeszłości wpływają na naszą teraźniejszość. Z trudnymi sytuacjami radzą sobie lepiej ci, którzy zainwestowali – pracę, czas, środki. Doskonale widać to na rynku pracy, gdzie doświadczenie pozostaje kluczową cechą pracownika pożądaną przez pracodawców – a więc nagradzaną odpowiednimi pensjami. Drugą cechą, oczywiście, są kompetencje, jakie posiadamy w danej branży. Pracodawcy niezmiennie wymieniają brak tych cech jako powód, dla którego nie zatrudniają w skali kraju zbyt wielu osób młodych, czego efekty widać na ulicach – niemal jedna trzecia osób w wieku 15-24 jest w Polsce bezrobotna.

Źrodło: pixabay.com.
Źrodło: pixabay.com.

Najłatwiejszym rozwiązaniem dla wielu osób jest wyjazd za granicę, jednak zazwyczaj tylko odkłada on pewne problemy, nie będąc całkowitą odpowiedzią – niewielu z emigrantów zdobywa na Zachodzie pracę, która pozwala im zwiększyć kompetencje w branży, w której faktycznie znaczą one wiele i pozwalają na znaczną poprawę własnej sytuacji na rynku pracy. Jedną z takich branży jest handel – biznes, który zawsze ma ochotę zatrudnić więcej pracowników, w końcu sprzedaż z zyskiem to rzecz, której firmom nigdy za mało. Nie każdy pracownik jest jednak w stanie sprzedawać faktycznie zyskownie. Pewien poziom umiejętności wymagany jest, by pozostać w handlu „na powierzchni”, mając ogromną przewagę nad szeregiem osób, które odpowiedniej wiedzy w branży nie mają. Tak jak w Polsce, tak i na Zachodzie handel pozwala utrzymywać się sporej rzeszy ludzi, jednak imigrantom z obcego kraju zazwyczaj niełatwo jest wejść do tej branży – opierającej się, w przypadku wielu stanowisk, na relacjach z innym człowiekiem i umiejętności zdobywania oraz utrzymywania kontaktów.

Jak młoda osoba może zainwestować w swoje przyszłe możliwości w handlu? Bardzo popularną opcją stały się szkolenia dla handlowców (takie jak tu: http://kontraktosh.pl/nasze-programy/szkolenia-otwarte/handlowanie-to-gra/zakres-szkolenia). Pozwalają one – jeśli są dobre – nabyć wielu umiejętności używanych w pracy, których trudno nauczyć się z internetu czy na studiach. Przykładowy zakres szkolenia obejmuje „życiowe” kompetencje, takie jak: budowanie dobrego kontaktu z klientem, odczytywanie jego potrzeb i typu osobowości, do których dobry handlowiec dostosowuje swoje działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *