kierunki studiów, rynek pracy, staże dla studentów i absolwentów, studia, wykształcenie a praca

Szanse humanistów na rynku pracy

Coraz częściej młodzi ludzie słyszą opinie, że studia na kierunkach humanistycznych wiążą się z dużym ryzykiem bezrobocia. Absolwenci stają przed koniecznością wyboru innej drogi życiowej i zdobycia nowych kwalifikacji. Nierzadko nowa praca jest szansą na rozwój, pieniądze i możliwości. pinterest

pinterest


Może i dane statystyczne wprowadzają młodych ludzi w pesymistyczny nastrój, bo jak to szukać pracy jak wszędzie mówią i piszą o rosnącej stopie bezrobocia wśród osób w wieku 25-30 lat…Podobno – jeżeli skończyło się studia humanistyczne – ma się dodatkowo pod górę. A  bez znajomości na rynku pracy i „układów”- na dobrą pracę zgodną z wykształcenie – mogą liczyć w  nieliczni naszym kraju … Pozostaje jedynie „wziąć się w garść” , nie słuchać opinii publicznych, a przede wszystkim uwierzyć w swój potencjał…

Bezrobotni absolwenci humanistyki skończyli najczęściej następujące kierunki studiów: polonistykę, pedagogikę, filozofię, kulturoznawstwo i psychologię. Większość z nich najczęściej chciałaby pracować w biurze (prezentują dane statystyczne). Niestety liczba miejsc w administracji jest dość ograniczona, a na państwowy „stołek” mogą liczyć tylko jednostki i często „po znajomości”. W szkole również humanista nie znajdzie pracy – nie tylko ze względu na niż demograficzny, ale i reformę oświaty. Nie wspomnę już o takim kierunku jak filozofia… Co można robić po filozofii? Chyba tylko filozofować 🙂

Powyżej czarny scenariusz z życia humanisty. Wystarczy popatrzeć na świat przez różowe okulary i uwierzyć w siebie. W dzisiejszych czasach wykształcenie i doświadczenie to jedno, a osobowość i umiejętności społeczne to drugie (równie mile widziane i poszukiwane przez pracodawców). Jest wiele kursów, staży i programów edukacyjnych, które pomagają absolwentom w znalezieniu pierwszej pracy i odbyciu praktyki zawodowej.

Statystyki dowodzą, że absolwenci studiów humanistycznych to osoby o dobrze rozwiniętych zdolnościach komunikacyjnych. Mogą szukać pracy w zawodach, gdzie wymagany jest kontakt z drugim człowiekiem. Na pewno sprawdzą się w sprzedaży i obsłudze klienta – branży, która aktualnie oferuje wiele ofert pracy. Dobrym rozwiązaniem dla humanisty jest praca w public relation i marketingu, gdzie potrzebuje się ludzi nietuzinkowych, kreatywnych, komunikatywnych i potrafiących pisać teksty (dobrze płatna praca dla absolwenta polonistyki). Humaniści mogą pochwalić się znajomością kilku języków obcych  i obsługą programów komputerowych. To osoby elastyczne, gotowe do zmian i poznawania nowych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *