czas wolny, hobby i zainteresowania, studenckie życie

Sylwester – w domu czy imprezowy?

Przełom lat kalendarzowych to zawsze okazja do świętowania, zwłaszcza dla uczniów i studentów, którzy z automatu nie muszą nigdy przejmować się koniecznością uzyskiwania zwolnień w całym okresie od Świąt do Nowego Roku. Jeśli chodzi o Boże Narodzenie, tradycyjnie obchodzi się je głównie poprzez spotkanie z rodziną w Wigilię i ewentualnie wizyty w innych miejscach w następnych dniach. Z Sylwestrem sprawa jest już znacznie bardziej indywidualna. Nie ma żadnego zwyczaju, który by sugerował iść w konkretne miejsce, spotykać konkretnych ludzi, ani jeść żadnych specjalnych potraw. Symboliczne zakończenie roku można obchodzić na wszelakie sposoby. Można oczywiście nie obchodzić go w ogóle, chociaż z sondażu CBOS sprzed kilku lat wynika, że to bardzo rzadkie – jedynie 1% ankietowanych miało w ogóle zignorować symboliczną datę. Niemniej, większość badanych stwierdziła też, iż nie planuje wielkich ani specjalnych ceremonii – i że noc sylwestrową spędzi w domu, samemu czy z rodziną. Spośród bardziej „aktywnych” form spędzania Sylwestra, najpopularniejszą są prywatki w domach znajomych. Częstym „akompaniamentem” domowej celebracji może być impreza w TV, którą jak zwykle organizują wszystkie większe stacje – TVP będzie mieć swojego sylwestra w Zakopanem, TVN w Warszawie, a Polsat w Katowicach. Jeśli jednak chcecie wyjść z domu i wybrać się gdzieś w noc Sylwestra – potencjał jest bardzo duży, zwłaszcza gdy nie żal wam „zaszastać” trochę pieniędzmi na specjalną okazję.

Szampana można pić w wielu okolicznościach. Źródło: Pixabay.com.
Szampana można pić w wielu okolicznościach. Źródło: Pixabay.com.

Bale sylwestrowe organizuje wręcz co druga restauracja i inne placówki tego typu – to nadal dość standardowy sposób spędzania tej nocy. Nie brak ich w żadnym mieście, ale też Sylwester i wolny dzień po nim mogą być okazją do wybrania się dalej. Nic chyba nie kojarzy się tak z szampańską zabawą, jak Paryż i oglądanie fajerwerków wokół wieży Eiffela, oglądanych czy to z Pól Elizejskich czy wzgórza Montmartre. Kto nie chce wybierać się tak daleko, znajdzie spektakularne celebracje w tak żywych i imprezowych miastach jak Praga czy Berlin.

Szukając wyjątkowych wrażeń, można kierować się świadomością, że nie tylko restauracje czy miejsca publiczne celebrują ostatni dzień roku. Dzięki organizowanym specjalnie imprezom, ciekawie obchodzić Sylwester można na szczytach gór albo w kopalniach, w morzu czy też w spa. W wielu miejscach można również załapać się na sylwestrowy tramwaj albo pociąg. Jeśli więc zastanawiacie się, co ciekawego można robić na Sylwestra – trudniej byłoby odpowiedzieć na pytanie, czego nie można…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *