egzaminy

Stres i napięcie przed maturą? Nie ma mowy, pokonaj je!

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Oczywiście ma ona sprawdzić wiedzę maturzysty, jednakże równie ważne jest sprawdzenie, jak młody człowiek radzi sobie z lękiem i ze stresem i czy potrafi nad nimi zapanować. Pamiętajcie, że stres nie musi być czymś złym. Co więcej, może pomóc w osiągnięciu sukcesu, ale pod warunkiem, że będzie działać mobilizująco. Jeśli opanujecie lęk i napięcie przed maturą – egzamin dojrzałości możecie uznać za zdany.

zestresowana maturzystka wśród stosów książek

Source: foundthemarbles.com via Deb @ Living Montessori Now on Pinterest

Jeśli nie wiecie, jak radzić sobie ze stresem i napięciem przed kolejnymi egzaminami, poniżej znajdziecie kilka propozycji. Zaznaczam, że są to propozycje sprawdzone i efektywne, takie, które wypróbowałam na sobie.

strefa bez stresu

Source: zazzle.com via Ondina on Pinterest

1. Po pierwsze – wsparcie bliskich… Nie bójcie się prosić rodzinę i przyjaciół o chwilę rozmowy. Bardzo często wyartykułowanie obaw powoduje, że znikają one wraz z ostatnim wypowiedzianym zdaniem. Unikajcie za to osób, które z natury są panikarzami i mogą wzmagać panikę lub zwątpienie.

2. Po drugie – relaks… Negatywnych myśleń, a tym samym i stresu pozbędziecie się spędzając czas wolny na spacerowaniu, oczywiście na świeżym powietrzu. Spacer na łonie natury wyciszy was i uspokoi. Dobrym rozwiązaniem są też wizyty w saunie fińskiej lub łaźni, które to doskonale odprężają ciało i umysł.

3. Po trzecie – sport, sport, sport… aktywność fizyczna, zwłaszcza ta intensywna jest najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia i negatywnych emocji. W trakcie ćwiczeń dotlenia się organizm, a zwłaszcza mózg, dzięki czemu funkcjonuje on sprawniej. Co więcej, w trakcie ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które przyczyniają się do pozytywnego myślenia. Jeśli więc czujecie napięcie, wybierzcie się na basen (pływanie fenomenalnie rozładowuje napięcie), do siłowni lub klubu fitness. Biegajcie, jeździjcie na rowerze, grajcie w tenisa, ćwiczcie pilates lub jogę.

4. Po czwarte – przyjemności… Owszem matura jest ważna, jednakże nie samą nauką człowiek żyje. Jeśli obok przyswajania wiedzy nie zadbacie jednocześnie o chwilę przyjemności, nauka będzie szła bardziej opornie. Zaplanujcie, aby w ciągu dnia znalazła się chwila na realizację hobby lub na coś, co sprawi, że wasz mózg zapomni o napięciu i nieco się rozluźni. Jeśli największą przyjemnością są dla was spotkania z przyjaciółmi, spotykajcie się z nimi. Jeśli uśmiech na twarzy powodują zakupy, wybierzcie się do sklepu i kupcie sobie małe co nie co. Jeśli zaś przyjemność sprawia wam taniec, włączcie w domu muzykę i poddajcie się dźwiękom. Uwierzcie mi, że taka chwila zapomnienia zdziała prawdziwe cuda.

5. Po piąte – dieta… Pamiętajcie, że to co jecie, ma istotny wpływ na wasze samopoczucie. Bez wątpienia w tych trudnych dla was chwilach, w codziennym menu powinny gościć produkty bogate w magnez, który jest bardzo ważny dla układu nerwowego. Niezbędny magnez znajdziecie nie tylko w gorzkiej czekoladzie, ale także fasoli, orzechach, pestkach dyni i kakao.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *