praca

Spódnica czy spodnie, czyli w co się ubrać „po” nową pracę

„Jak Cię widzą tak Cię piszą” – brzmi stare powiedzenie, które odzwierciedla nas w momencie starania się o pracę. Podobno odpowiednie ubranie może sprawić, że odniesiemy sukces, bo jest ono częścią wyglądu, który buduje nasz wizerunek. Liczą się pierwsze sekundy, w których pracodawca ma okazję nas zobaczyć. Ciągle jeszcze odbieramy innych stereotypowo i poprzez pierwsze wrażenie. I tak naprawdę liczy się tutaj wszystko – uczesanie, kolor ubrania, rodzaj materiału oraz czystość butów – na pozór nieistotne elementy tworzące obraz nas samych.

W wielu poradnikach dotyczących dress codu na rozmowie kwalifikacyjnej znajdziemy informacje, iż należy ubrać się „schludnie i elegancko”, „czysto i w dobrym guście”, „skromnie i poważnie”, „klasycznie i w dobrym tonie”. To tylko niektóre określenie, które tak naprawdę dotyczą także naszego stroju na co dzień. W końcu do parku możemy pójść i elegancko i w dobrym guście… Prawdą jest jednak to, że tylko elegancki strój wyraża szacunek dla przyszłego pracodawcy. Najlepszy na tę okazję jest klasyczny garnitur lub kostium. Mile widziana jest biała koszula i ciemna spódnica, choć istnieją firmy, w których możemy pozwolić sobie na odrobinę swobody. Równie ważny jest dobór kolorów, powinniśmy unikać czerwieni i jaskrawych odcieni, stosowniejsze będą beże, brązy, granaty i szarości. Odradzałabym ubieranie się w cętki, cekiny, motywy kwiaty i błyskotki.

Dla kobiet najbardziej efektowną wersją jest garsonka. Warto jednak dobrać odpowiedni kolor pończoch i przewidzieć ewentualne „puszczenie oczka”. Nawet gdy jest bardzo gorąco, powinniśmy założyć rajstopy, jeżeli decydujemy się na ubranie w spódnicę lub sukienkę (najbezpieczniejsza długość sięga tuż nad kolano). Równie wygodnym rozwiązaniem są eleganckie spodnie na kant, które możemy założyć zwłaszcza zimą. Do klasycznych kantów wypada założyć elegancką marynarkę w identycznym kolorze. Choć ostatnio coraz bardziej popularny staje się styl business casual (zamiast jednolitej garsonki czy garnitury panie wybierają łączenie kolorów w postaci ciemnych spodni i jasnej marynarki).  Buty powinny zakrywać pięty i palce, obcas jest mile widziany, ponieważ koryguje sylwetkę i eksponuje nogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *