internet

Serwis Kinomaniak naraził dystrybutorów filmów na straty szacowane na 26 mln złotych

Twórcom popularnego serwisu Kinomaniak grozi do 8 lat więzienia za nielegalne rozpowszechnianie filmów i pranie brudnych pieniędzy. Śledztwo w tej sprawi prowadzi warmińsko-mazurska policja.

Serwis Kinomaniak
Źródło Pinterest

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic poinformowała, że dystrybutorzy szacują swoje straty na blisko 26 milionów złotych. Według ustaleń policji serwis Kinomaniak umożliwiał oglądanie filmów i seriali w formie on-line, a także ich ściąganie przez użytkowników, co jednoznacznie narusza prawa autorskie. Zarządca witryny za dostęp do bazy filmowej pobierał opłaty. Jednodniowy dostęp kosztował 2,5 zł, a dostęp nieograniczony 370 złotych.

Chociaż formalnie serwis był własnością firm zarejestrowanych na Karaibach, w Hong Kongu i Seszelach, jego treść była jednoznacznie skierowana do odbiorców z Polski. Ze słów rzecznik policji wynika, że serwisu miał około 1,5 miliona użytkowników a zyski właścicieli z tytułu opłat od użytkowników i reklam umieszczanych w serwisie wynosiły nawet do 300 tysięcy złotych miesięcznie.

Zarabiane pieniądze transferowano na zagraniczne konta przez pośredników, a następnie wprowadzano do obrotu w Polsce. Po zebraniu materiału dowodowego, prokurator okręgowy w Olsztynie wszczął śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy, a policjanci przeprowadzili przeszukania w miejscach gdzie miała miejsce nielegalna działalność. Akcję przeprowadzono w grudniu 2013 roku, w trakcie przeszukania znaleziono gotówkę w wysokości ponad 35 tys. zł, kilkadziesiąt komputerów, telefonów i karty płatnicze do zagranicznych kont bankowych, na których gromadzono pieniądze z nielegalnej działalności serwisu. Prokurator nakazał również zabezpieczyć 700 tys. zł i ponad 30 tys. euro należących do pośredników finansowych biorących udział w transferowaniu pieniędzy. Serwis Kinomaniak został zamknięty  10 stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *