rynek pracy, wykształcenie a praca

Przyszłość młodych w testowaniu oprogramowania

O tym, że branża IT przeżywa swoje pięć minut na rynku europejskim wie każdy z nas. I nic nie zanosi się na to, aby pracy w informatyce było mniej. Co więcej, dziedzina się rozrasta, a więc potrzebni są coraz to inni specjaliści. Do ich grona z pewnością można zaliczyć testera oprogramowania. Jeszcze jakiś czas temu był to zawód niszowy, nisko opłacalny i traktowany trochę jako mało znaczący w branży IT.

źródło:pinterest
źródło:pinterest


Testerem oprogramowania może być każdy. Na dobrą sprawę nie musisz iść na informatykę, aby pracować w firmie z branży IT. Oczywiście takowe wykształcenie daje większe możliwości niż jego brak. Aby zostać testerem należy po prostu analizować. To umiejętność kluczowa, bez której ciężko jest odnaleźć się w testowaniu, a więc wychwytywaniu błędów i praktykowaniu oprogramowania. Na pewno tester powinien mieć w małym paluszku kilka systemów oprogramowania. To osoba, która sprawdza przydatność aplikacji i testuje je technicznie. To analityk i badacz sposobów wytworzenia aplikacji. To człowiek, który pracuje w zespole, przyjmuje konstruktywną krytykę i uczy się na błędach. Tester oprogramowania bardzo często przekazuje informacje programiście, musi umieć się komunikować.

Testowanie oprogramowania dla wielu jest żmudne i nudne. W tym zawodzie cierpliwość jest wymagana. Nie każdy początkujący tester jest w stanie odnaleźć się w takiej pracy. To zawód dla nielicznych, można by rzec dla ludzi z zacięciem i cierpliwością. To praca dobrze płatna, bo rozpoczynający tester bez doświadczenia może liczyć na wynagrodzenie 2500 zł brutto minimum. Zarobki rosną z roku na rok. Cenieni testerzy zarabiają podobnie jak programiści, nawet 12 ooo zł brutto.

Dopiero od niedawna uczelnie w Polsce wystartowały z kierunkami kształtującymi umiejętności przydatne w testowaniu oprogramowania. Najczęściej są to specjalizacje informatyczne na kilku uniwersytetach w Polsce. Absolwenci niebawem wkroczą na rynek. Wciąż jednak takich osób jest za mało. Praca czeka na przyszłych testerów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *