praca, wizytówki

Praca zdalna, dodatkowa? Zalety i wady pracy w domu

Praca zdalna jest zjawiskiem coraz częściej spotykanym. Jest też zjawiskiem coraz chętniej preferowanym przez pracodawców bowiem wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów ponoszonych przez poszczególne firmy. To, że pracodawcy czerpią korzyści z takiej formy zatrudnienia, to już wiemy. A czy pracownicy z takiej pracy mogą czerpać jakieś korzyści? Jakie plusy, a jakie minusy niesienie za sobą praca zdalna? Jako, że zdalnie pracuję już od wielu lat, poniżej przedstawię wam krótkie podsumowanie tego typu formy zatrudnienia.

praca zdalna

Source: flickr.com via Holly Phillips @ The English Room on Pinterest

PLUSY

Zdecydowanym plusem pracy zdalnej jest jej komfort, zwłaszcza psychiczny. Dzięki temu, że nikt nie stoi nam za plecami, nikt nie krzyczy nad głową, nikt nie pogania, jesteśmy w stanie bardziej skupić się nad tym, co robimy – bez stresu i ciśnienia. Jeśli mieszkamy sami lub nasi współlokatorzy pracują poza domem, mamy błogą ciszę i spokój, czego najczęściej brakuje w nowoczesnych i przepełnionych biurach.

Jeśli zazwyczaj lubimy pracować przy ulubionej muzyce, bo to dodaje nam skrzydeł, w domu możemy w ten właśnie sposób pracować. W biurze słuchanie muzyki nie zawsze jest możliwe. Własny dom jest też bardziej przyjaznym otoczeniem, aniżeli biuro. Pracując zdalnie nie musimy też zrywać się skoro świt z łóżka, by dojechać do firmy. Nie stresujemy się, że stojąc w korkach spóźnimy się do pracy, a tym samym narazimy się szefowi. W końcu, pracując zdalnie możemy sami regulować sobie czas pracy. Możemy też swobodnie podróżować i pracować z różnych zakątków kraju, jak i zagranicy. Nie jestem matką, ale wiem, że praca zdalna jest ogromną szansą dla młodych matek. Pozwala rozwijać się i realizować zawodowo bez konieczności rozstania z maluszkiem. Praca zdalna to najlepsza opcja na połączenie życia osobistego i zawodowego.

MINUSY

Dla mnie osobiście największym minusem, który prędzej czy później pojawia się w przypadku zdalnej pracy jest brak kontaktu z innymi ludźmi. O ile na początku doceniamy to, że nikt nam nie krzyczy nad głową, o tyle po jakimś czasie, ta cisza i brak towarzystwa mogą zacząć nam doskwierać. Poza tym, zamknięci w domu nie mamy szans na poznanie nowych ludzi, na zawarcie nowych znajomości. A wiadomo, że nowe znajomości, to nowe szanse, nowe przygody, nowe horyzonty.

Co więcej, pracując z dala od kolegów, po pewnym czasie możemy poczuć się wyobcowani, wyalienowani z grupy. Pracując zdalnie jesteśmy narażeni na to, że po pewnym czasie staniemy się odludkami bowiem nam samym przestanie się chcieć nawiązywać nowe znajomości. Niektórzy twierdzą, że praca zdalna może rozleniwiać. Jeszcze inni twierdzą, że dużym minusem pracy zdalnej jest ogromna potrzeba samodyscypliny. Aby oprzeć się wszelkim pokusom, jakie znajdują się wkoło, musimy codziennie staczać walkę sami ze sobą. Jeśli sami sobie nie narzucimy pewnych reguł i zasad, szybko znajdziemy się na pozycji przegranej. Praca zdalna jest bardzo wymagająca – wymaga kontroli, doskonałej organizacji i dokładnego planowania. Minusem jest też to, że pracując w domu, dom przestajemy traktować jak oazę wypoczynku i relaksu. Z czasem zatracamy granicę między tym, co zawodowe i tym, co prywatne.

One Comment

  1. Ja też pracuję zdalnie i początkowo bardzo mi się to podobało. Nie miałam problemów z samodyscypliną czy kontrolą, za to miałam więcej czasu dla siebie. Niestety teraz zaczynam tęsknić już do ludzi…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *