kierunki studiów, rynek pracy, wykształcenie a praca

Po jakich studiach zarabia się najwięcej?

Nie będziemy oszukiwać – najwięcej zarabia się, będąc już bogatym. Jednak nie znaczy to, że nasze studia nie są bez wpływu na niemałą różnicę w zarobkach. Obecnie najczęściej używanym przykładem są oczywiście studenci informatyki, o których polskie i zagraniczne firmy walczą zazwyczaj na długo, zanim w ogóle skończą pracę magisterską – a kto nie ma z informatyką wiele wspólnego, mimo wszystko przekonuje się o tym, gdy szuka pracy i widzi mnogość ofert wymagających umiejętności programowania Javy, .net czy C++, a także wielu innych kompetencji powiązanych z informatyką: wsparcia technicznego, obsługi urządzeń, tworzenia aplikacji… Oczywiście, sam kierunek studiów nie gwarantuje nam wiele, jeśli nie mamy faktycznych umiejętności – jak i na pewno żaden kierunek nie skreśla innych dróg, jeśli kompetencje posiadamy. Jakie kierunki mają jednak najlepszy wpływ przy uśrednieniu? Można to zobaczyć w wynikach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Informatycy są rozchwytywani na świecie. Źródło: Pixabay.com.
Informatycy są rozchwytywani na świecie. Źródło: Pixabay.com.

Bez zaskoczeń, największe zarobki dotyczą studentów informatyki. Podamy tutaj raczej medianę zarobków, niż średnią arytmetyczną – średnia zawyża poprzez udział wąskiej grupy najbogatszych, tymczasem mediana oznacza: 50% grupy zarabia mniej, a 50% więcej. Główny Urząd Statystyczny nie podaje ostatnio mediany zarobków wszystkich Polaków, ale domyślamy się, że tradycyjnie jest znacznie niższa od średniej (2800 zł na rękę). I tak, mediana zarobków wśród absolwentów informatyki ma wynosić ponad 4900 zł na rękę – 7000 zł brutto. To kwota znacznie wyższa niż w każdej innej kategorii. Można to uznać za typowe wynagrodzenie, gdyż „tylko” jedna czwarta tych absolwentów zarabia powyżej 9000 brutto. Mówi się, że informatycy obecnie „wybierają, ile będą zarabiać” – innymi słowy, wielu z nich mogłoby zarabiać nawet więcej, gdyby liczyły się dla nich tylko pieniądze, a nie także komfort i charakter pracy, rozwój, ilość wolnego czasu itp.

Drugie miejsce zajęła kategoria studiów związanych z finansami i zarządzaniem. Mediana zarobków wśród ludzi po takich kierunkach wynosi nieco ponad 3600 zł na rękę. Niewiele dalej są nauki techniczne oraz matematyczno-przyrodnicze, czyli głównie różnego rodzaju inżynierowie. Pozostałe kategorie nie przekraczają mediany 3000 zł na rękę. Co ciekawe, są w tym gronie także prawo i administracja czy nauki medyczne (te drugie odznaczają się medianą na poziomie ok. 2750 zł). Jak widać, sam fakt studiowania kierunku kojarzonego z prestiżowym zawodem prawnika czy lekarza nie gwarantuje fortuny. Listę zamyka pielęgniarstwo – niewiele ponad 2000 zł na rękę.

Z powyższej listy wynika jasno przewaga absolwentów „technicznych” nad „humanistycznymi” w kwestii zarobków. Różnica w przeciętnych zarobkach wynosi 1000 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *