wizytówki

Piłka nożna – na jakich kanałach najlepsze ligi?

Futbol jest jedną z atrakcji telewizji, a co więcej – dla wielu osób jednym z najważniejszych powodów, by telewizja nadal funkcjonowała, przynajmniej w swojej bardziej nowoczesnej formie. W końcu filmy można często zobaczyć w kinie, a jeśli nie – skorzystać z płyty Bluray, DVD czy też jednej z kilku możliwości oglądania przez internet. Seriale również coraz częściej ściąga się lub „streamuje” z sieci. Jednak futbol to inna kategoria – również popularne wydarzenie, które jednak większość osób akceptuje tylko w wersji na żywo, konkretny moment transmisji jest kluczowy. Oczywiście, streaming w internecie teoretycznie jest możliwy, ale… futbol to drogi towar, tak więc zazwyczaj dominują go wielkie stacje. Darmowe transmisje stron bukmacherskich czy też transmisje pirackie często nie są najlepszej jakości, nie działają płynnie. Tak więc to towar z wyższej półki, czego domyślał się chyba każdy, kto widział sylwetki piłkarzy i fragmenty meczów, którymi dumnie reklamowała się sieć nc+. Gdy wymienimy nazwę nc+, przechodzimy do sedna obecnej sprawy. Po fuzji dwóch gigantów Canal + (najważniejsze ligi krajowe) i n (Liga Mistrzów) wydawało się, że to koniec historii, już zawsze wystarczy mieć abonament nc+, by oglądać, co dusza zapragnie – fakt, że za cenę godną monopolisty, dość wysoką. Ze sporym zdziwieniem niektórzy abonenci dowiedzieli się tego lata, gdy właśnie ruszył sezon piłkarski, że program zubożał…

Soccer

Najpopularniejsze ligi, czyli polska, angielska oraz Liga Mistrzów, pozostaną w nc+, ale fani innych lig mogą mówić o sporej stracie: liga hiszpańska, włoska i francuska stoją na wysokim poziomie, ale nc+ od tego sezonu nie ma do nich praw. Przegrała walkę z kim innym. Ale to, z kim, było sporym zaskoczeniem. Prawa do transmisji tych kilku lig na Polskę zakupiła bowiem katarska firma BeIN Sports – operująca we Francji, USA, Hiszpanii i wielu krajach Azji. Dziwny aspekt sprawy jest taki, że… BeIN nie posiada w Polsce kanału telewizyjnego, i na razie nie wiadomo, by planował taki uruchomić. Okazało się, że gdy ruszyła liga hiszpańska, w tym mecze popularnych Barcelony i Realu, nie można ich zobaczyć w Polsce nigdzie.

Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Liga hiszpańska, włoska i francuska zostały odkupione od Katarczyków przez firmę Eleven Sports (nowa sieć, założona w tym roku, operująca w czterech krajach: Singapurze, Malezji, Belgii i Polsce). Ona również nie emituje na razie w TV… ale zamierza zacząć. Na razie bezpłatnie można oglądać ich w internecie, i tak będzie jeszcze zapewne we wrześniu. Ceny oferowane przez Eleven podobno mają być niższe, niż były do tej pory. Jednak na razie nie wiadomo, które duże kablówki podpiszą z nimi umowy. Obecnie współpracują z Netią i Player.pl. Tak więc miłośnicy Realu i Barcy muszą albo ruszyć po nadajniki tych sieci, albo oglądać na razie przez internet i czekać, co wydarzy się dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *