prasa

Nagrody Grand Press 2015 przyznane

Media to (przynajmniej na razie) nie tylko digital marketing i social media managing, ale też czasami tradycyjne formy, jak reportaże, sprawozdania i po prostu fachowe artykuły. I w grudniu mieliśmy okazję sobie o tym przypomnieć podczas rozdania nagród Grand Press. Można zwrócić oczywiście uwagę na fakt, że od kilku lat przyznawane jest również wyróżnienie w kategorii Grand Press Digital, za wykorzystanie nowoczesnych technologii. Tym razem otrzymał je Vadim Makarenko. Znany dziennikarz „Gazety Wyborczej” od tego roku prowadzi serwis Biq Data, specjalizujący się w infografikach i analizach danych. Jednak oprócz tej kategorii nie brakowało też bardziej konserwatywnych, w tym nawet nowej – imienia Bohdana Tomaszewskiego dla dziennikarza sportowego. Otrzymał ją Stefan Szczepłek, nieobecny co prawda na Twitterze, ale ceniony od dekad dziennikarz zajmujący się głównie futbolem.

Także reportażyści i newsmani zostali docenieni podczas gali rozdania nagród. Źródło: Pixabay.com.
Także reportażyści i newsmani zostali docenieni podczas gali rozdania nagród. Źródło: Pixabay.com.

W kategorii Economy nagrodę otrzymał Rafał Woś, który pod koniec roku przeniósł się po wielu latach z „Dziennika” do „Polityki”, choć publikuje też w innych miejscach. Jest też znany z książki „Dziecięca choroba kapitalizmu”, ujawniającej rzadkie do niedawna w Polsce podejście do gospodarki. Bardziej znaną specjalnością naszego kraju są reportaże, i tutaj nagrodę otrzymała Justyna Kopińska za tekst „Oddział chorych ze strachu” ujawniający okoliczności znęcania się nad chorymi przez ordynator zakładu w Starogardzie Szczecińskim. W kategorii radiowej nagrodzono reportaż „Gówniany interes” Polskiego Radia Lublin o sytuacji właścicieli szaletów, a w telewizyjnej – nagranie „Święta Wojna” Barbary Włodarczyk z TVP 1, omawiające tytułową rosyjską pieśń.

W kategorii wywiadu wyróżniono Piotra Pacewicza, który w tekście pt. „Zupa z maryśki” zaprezentował rozmowę z matką pierwszego w Polsce dziecka leczonego marihuaną. Z kolei w dziedzinie News nagrodę otrzymał Jacek Czarnecki z Radia Zet za „Aferę madrycką”. Za najlepszą publicystykę uznano program „Hala Odlotów” w TVP Kultura, zaś wśród dziennikarzy śledczych zwyciężył Paweł Kaźmierczak z „Magazynu Ekspresu Reporterów” za materiał o przedsiębiorcach zastraszanych przez wysoko sięgającą grupę przestępczą. Nieco bardziej „nowocześnie” było w kategorii „dziennikarstwo specjalistycznie”, gdzie nagrodzono materiał tekstowo-filmowy Karola Jałochowskiego o projekcie Manhattan, zatytułowany „Bomba, która wstrząsnęła światem”, a opublikowany przez „Politykę”.

W czołowej kategorii „Dziennikarz Roku” głosują sami dziennikarze i tym razem wybrali Konrada Piaseckiego, od ponad 20 już lat zatrudnionego w RMF FM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *