praca, rynek pracy

Metody szukania pracy skuteczniejsze niż wysyłanie CV

W szkole i na studiach stajemy przed jasno zarysowanymi kryteriami, których spełnienie pozwala nam osiągnąć najlepsze wyniki – a niedopasowanie oznacza nagany. System szkolny ma być sprawiedliwy i taki sam dla każdego, stąd taka jego konstrukcja. Dlatego też może to nie dziwne, że gdy podczas studiów albo tuż po nich młodzi ludzie stają przed koniecznością znalezienia pracy, często wpadają w rytm, który jest im znany – i zaczynają „robić to, co należy” w danej sytuacji. A więc skorzystać z najbardziej oczywistej metody i przeglądać wszystkie po kolei oferty pracy, wysyłając CV tam, gdzie pasuje się mniej lub bardziej, i tak przez cały dzień. Jednak wiele wskazuje na to, że jest to jedna z metod dających najmniej rezultatu. Być może dlatego, że korzystają z niej wszyscy inni bezrobotni czy osoby chcące zmienić pracę. Tymczasem by sprzedać produkt w gronie tysięcy podobnych, trzeba go wyróżnić. Bardziej efektywne metody szukania pracy często są trudne o tyle, że wymagają zdolności innego rodzaju, niż by się wydawało – ale tak już jest, że aby znaleźć pracę w chemii, czasem nie wystarcza być dobrym chemikiem. Warto zawsze pamiętać o alternatywach chociażby po to, by skorzystać z nich, gdy będą nam po drodze.

Nie warto ograniczać się do słania CV. Źródło: Pixabay.com.
Nie warto ograniczać się do słania CV. Źródło: Pixabay.com.

W świecie internetu doskonałe skutki może mieć korzystanie z portali branżowych. Podobnie jak na Facebooku łatwiej utrzymywać kontakt z ludźmi, niż dzwoniąc do każdego z nich z osobna, tak samo osoby pracujące w danych firmach – i mające moc decydującą o zatrudnieniu – często lepiej reagują na kontakty przez strony takie jak Linkedin i Goldenline, bo są one po prostu wygodniejsze, niż własnoręczne sprawdzanie wydrukowanych i złożonych na biurku przez stażystę CV-ek. Fora branżowe na takich portalach potrafią być bezcenne jako metoda szukania pracy, by być na bieżąco i zaistnieć osobiście w świadomości pracodawców. Osobiste kontakty zawsze wywołują żywsze i trwalsze reakcje, niż istnienie tylko w formie złożonego CV. Dlatego też najlepszą pracę często dostaje się od rodziny czy znajomych rodziny – takie wsparcie może wydawać się krępujące, ale warto być świadomym, że rodzina i znajomi zawsze będą pamiętać o nas, jeśli usłyszą od kogoś, że szuka osoby o profilu zawodowym podobnym do naszego.

Za jedno z najbardziej skutecznych podejść w szukaniu pracy uważa się skupienie na firmach, a nie ofertach. Innymi słowy – poznanie konkretnego miejsca dobrze i aplikowanie do niego bez względu na to, czy w odpowiedniej zakładce na ich stronie widnieją ogłoszenia o poszukiwaniu osób na dane stanowisko, czy nie. Jeśli szef działu dostanie wiadomość, która będzie mu komunikować, że jesteśmy chętni do pracy i posiadamy dokładną wiedzę co do sposobu działania firmy i jej potrzeb – często nie będzie w ogóle zamieszczał ogłoszenia, tylko najpierw zadzwoni do nas. I dlatego właśnie ta metoda również zasługuje na szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *