czas wolny, hobby i zainteresowania, studenckie życie

Kocie zabawy i kocie jedzenie – czego wymaga posiadanie zwierzaka?

Jeśli za kilka tysięcy lat inna cywilizacja będzie przeglądać materiały, jakie obecnie są popularne w internecie, uzna, że Europejczycy w XXI wieku, niczym wcześniej starożytni Egipcjanie, wielbili koty. Cóż jednak poradzić, koty po prostu są… urocze, zabawne i generalnie poprawiają humor. Jedyna rzecz na świecie lepsza od oglądania ich zdjęć w internecie to oczywiście posiadanie w domu własnego, który przy okazji ogrzeje nas w zimie, ale zanim sprowadzimy kocura do mieszkania warto pamiętać, że w przeciwieństwie do internetowych kotów, te prawdziwe wymagają też opieki. Tutaj wymienimy wszystkie podstawowe elementy wymieniane przez profesjonalistów.

Kocie zabawy. Źródło: Pixabay.com.
Kocie zabawy. Źródło: Pixabay.com.

Podstawą, jak zawsze, jest bezpieczeństwo. Musimy być pewni, że kot nie będzie miał metody, by wyjść z domu i udać się nie wiadomo gdzie. Jeśli chcemy go gdzieś zabrać, warto mieć np. odpowiedni transporter czy smycz. Na wypadek jakiegoś niespodziewanego zdarzenia, warto oczywiście zawsze założyć obrożę z adresem i numerem telefonu, tak by w razie potrzeby znalazca milusińskiego sprawdził i go zwrócił. Drugą podstawą, też jak zawsze, jest zdrowie. Wizyty u weterynarza, regularne kontrole, szczepionki – ich brak stwarza zupełnie to samo ryzyko, jak u ludzi. Chociaż dla samotnego kota w domu może się to wydawać niezbyt istotne, uważa się mimo wszystko za właściwy zwyczaj sterylizację kotów, tak by nie przyczyniać się do zwiększenia ilości kotów na świecie w sytuacji, gdy i tak wiele z nich nie ma się gdzie podziać.

Pewne potrzeby higieniczne kota trzeba, oczywiście, „załatwić” samemu. Oczywiście kotom nie trzeba w tym zbytnio pomagać… po prostu regularnie dbać o kuwetę, co jakiś czas też ją umyć i wymienić piasek. Ważna dla zdrowia kota jest odpowiednia dieta, o której specjaliści mogą podać więcej informacji – ogólnie nie jest ona zbyt droga, tak samo jak oczywiście woda, do której dostęp trzeba zapewnić kotu. Nie powinno się też zapominać o częstym szczotkowaniu kota i przycinaniu mu pazurków, które dla domowego kota będą bardzo istotne.

Kot ma też potrzeby psychiczne, związane z jego łowiecką naturą, która pozostaje zazwyczaj w lekkim tylko uśpieniu w warunkach pożycia domowego. Jednak rzeczą, której każdy kot potrzebuje, są kocie zabawy. W dużej mierze chodzi po prostu o to, by spędzać czas z kotem i odpowiadać na jego potrzeby, często sprowadzające się do potrzeby pogryzienia i podrapania czegoś. Jeśli jednak nasza skóra powie dość pazurom, zawsze można kupić odpowiednie mniejsze i większe zabawki, na których kot się nieco powyżywa. Spełnienie wszystkich powyższych elementów to właściwie wszystko, byśmy mogli poczuć, że kot ma u nas dobre warunki. Ale pewnie i tak będzie czasem prychał, bo to niewdzięczne stworzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *