Biuro i biurko, sprzęt biurowy

Jakie zyski może przynieść internet światłowodowy w firmie?

Każdy z nas zapewne spotkał takiego szefa firmy, który we własne mieszkanie oraz komfort swój i rodziny inwestuje hojnie, za to jeśli chodzi o zakład pracy, kieruje się zasadą minimalizacji kosztów i ograniczania się we wszystkim – od rodziny weźmie się stary nieużywany czajnik, kto inny przyniesie router do internetu i jakoś wyjdzie z tego wyposażone biuro. Dlatego choć internet światłowodowy nie jest na pewno ogromnym wydatkiem dla typowej firmy, to jednak nie dziwi, że stosunkowo wiele zakładów nie korzysta z niego. Czym różni się światłowód od połączenia z internetem, które obecnie posiada większość Polaków – i większość osób na świecie? W skrócie mówiąc, światłowód pozwala na praktycznie nieograniczoną prędkość przesyłu danych, inaczej niż „ograniczone” kable miedziane, używane klasycznie w celach telekomunikacyjnych od przeszło stulecia. W praktyce, połączenie światłowodowe może obecnie zapewnić w wielu miejscach klientowi połączenie o prędkości 1 gigabita na sekundę – to około 100 razy szybciej, niż obecna średnia dla klientów w Polsce, szacowana na niewiele ponad 10 Mb/s. W niektórych państwach światłowód jest już zakładany powszechnie, a u nas od jakiegoś czasu też coraz łatwiej w dużych miastach założyć połączenie i zaopatrzyć się w router światłowodowy. Ceny zawsze są podawane przez dostawcę, a jakie korzyści dla firmy może mieć szybki internet?

Router światłowodowy. Źródło: Pixabay.com.
Router światłowodowy. Źródło: Pixabay.com.

Jedną z podstawowych zalet jest możliwość podołania licznym zadaniom w całej firmie. Oczywiście rozdzielając internet światłowodowy na wiele komputerów, trzeba pamiętać o ograniczeniach przesyłu danej sieci, jednak prędkość sygnału źródłowego oznacza, że router światłowodowy może „obsłużyć” teoretycznie nawet kilkadziesiąt komputerów, z których żaden nie powinien mieć problemu z podstawowymi zadaniami – na przykład z prowadzeniem wideokonferencji, która nie będzie miała problemów z „zacinaniem się”. Idealnie działający internet na każdym komputerze to także ograniczenie stresu – jak chyba każdy miał okazję się przekonać, nawet niby niewielkie problemy z łączem w momencie, gdy próbujemy coś załatwić, potrafią być nad wyraz irytujące.

Inną korzyścią z internetu światłowodowego jest łatwość umieszczania wszystkiego w chmurze – co stało się dla typowej firmy znacznie łatwiejszą metodą dzielenia się plikami i treściami, niż jakiekolwiek sieci wewnętrzne. Gdy działamy w chmurze, wszystko jest przesyłane i wysyłane do internetu, nie na nasz twardy dysk – czasami takie zapisanie i wczytanie zajmuje chwilę, także ze względu na niesymetryczne łącza (o większej szybkości pobierania danych, ale niskiej wysyłania), co oczywiście zużywa cenny czas, w perspektywie lat akumulując się na przynajmniej tygodnie straconego czasu pracy na każdego pracownika. Do innych korzyści z internetu światłowodowego można zaliczyć dużą niezawodność i stabilność takiego połączenia. Dla wielu zakładów może to być bardzo opłacalna inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *