kierunki studiów, studia, wykształcenie a praca

Jakie są najlepsze uczelnie na świecie?

Większość Polaków – a przynajmniej studentów, którzy niedawno rozważali wybór i składali aplikacje – zna doskonale najwyżej notowane uczelnie w naszym kraju. W zależności od kryteriów rankingu, spodziewamy się na pierwszych miejscach Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego w jakiejś kolejności, a za nimi kolejne uniwersytety i politechniki z największych polskich miast. Jak to jednak jest na świecie? Bynajmniej nie tak, że największe miasta zapewniają najlepsze szkolenie. Zwłaszcza ma to związek z modelem dominującym w kraju, który posiada zdecydowaną większość spośród najwyżej notowanych uczelni świata…

Harvard to najstarszy uniwersytet USA
Harvard to najstarszy uniwersytet USA. Źródło: Pixabay.com.

Jedną z najbardziej poważanych klasyfikacji uczelni jest Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata, często zwany rankingiem szanghajskim, jako że sporządzany jest przez Uniwersytet Jiao Tong właśnie w tym mieście. Skromnie, Jiao Tong w najnowszym rankingu umieszcza samych siebie poza pierwszą setką, co oznacza, że nie są „najlepsi” nawet w Chinach. Kryteria używane przy klasyfikacji to liczba zdobywców Nagrody Nobla, liczba naukowców często cytowanych na swoim polu, publikacje w najwyżej cenionych pismach naukowych – „Nature” oraz „Science”, inne cytowania naukowców danej uczelni, a także stosunek osiągnięć do ilości osób tam kształconych. Jak widać, niekoniecznie jest to ranking utożsamiający sukces z wielkimi zarobkami każdego absolwentów, co dla niektórych może być istotniejsze – chodzi wyłącznie o poziom naukowy, który czasem się z tym wiąże, ale nie zawsze. Kto zajął pierwsze miejsce?

Dość zdecydowanym zwycięzcą wszystkich kategorii był Harvard – najstarsza uczelnia USA, działająca w stosunkowo niewielkim mieście Cambridge koło Bostonu. Jak widać, nie tylko w Polsce te najstarsze organizacje są zazwyczaj najlepsze, a przy tym można dodać, że Stany Zjednoczone są edukacyjną potęgą na tle świata, w czym na pewno pomagają ogromne fundusze, imigracja wykształconych osób z całego świata oraz wszechobecność języka angielskiego. Za Harvardem znajdują się Stanford University i Berkeley – oba w Kalifornii. Ogółem, wśród 18 najwyższych miejsc w rankingu znajdziemy 15 uczelni z USA i trzy brytyjskie – Cambridge (4. miejsce), Oxford oraz University College London. Wreszcie, na 19. miejscu znajdziemy dopiero uczelnię z innego kraju – Politechnikę Federalną z Zurychu. Tuż za nią – Uniwersytet Tokio. Najlepsze uczelni Francji, Szwecji i Niemczech znajdują się pod koniec pierwszej pięćdziesiątki.

Jak wypada Polska? Niezbyt okazale. Uniwersytet Warszawski oraz Jagielloński znajdują się pomiędzy 400. a 500. miejscem, nie mając noblistów ani najbardziej prestiżowych cytowań. W rankingu obejmującym 500 uczelni nie znalazły się żadne inne instytucje z Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *