internet

Jakie połączenie internetowe pozwala w pełni korzystać z dzisiejszych mediów?

Można by zaryzykować stwierdzenie, że każdy z nas potrzebuje internetu, ale jest i inne, może bardziej kontrowersyjne – nie każdy z nas potrzebuje najwyższej możliwej prędkości. Sprawdzenie e-maila, Facebooka czy wyświetlenie większości stron nie wymaga zazwyczaj wyjątkowo szybkiego i stabilnego połączenia. Niemniej, takowa może okazać się naprawdę przydatna, o czym miłośnicy telewizji wiedzą doskonale. Internet daje im bowiem okazję na korzystanie z TV w lepszym standardzie – poprzez serwisy takie jak Netflix czy też usługi internetowe dużych telewizji można wybrać, co się chce oglądać, zatrzymywać i odtwarzać kiedy się chce itd. Ale tzw. streaming, czyli media strumieniowe pozwalające nam oglądać „na żywo”, wymagają połączenia, które nie każdy posiada. To właśnie wideo oglądane strumieniowo będą dla większości osób najbardziej „wymagającą” rzeczą, jaką robią w internecie. Stosując się do oficjalnych rekomendacji Netflixa: 0,5 megabita na sekundę wymagane jest, by w ogóle go uruchomić, 1,5 Mb/s to prędkość rekomendowana. Jeśli chodzi o wideo, to rekomendowana prędkość zależy od jakości wideo. Niska jakość SD – polecane 3 Mb/s. Jakość HD, dość typowa w polskich domach z dużymi telewizorami – 5 Mb/s. Wreszcie, wysoka jakość, jeszcze nie zawsze dostępna, zwana Ultra HD czy też 4K – to już polecana prędkość połączenia 25 Mb/s. Miłośnicy technologii będą więc chcieli co najmniej tę ostatnią prędkość. A do tego najlepiej niski ping i rzadko zrywane połączenie – co niestety jest trudniejsze do przewidzenia u danego dostawcy i rzadziej trafia na ulotki reklamowe. Ilu Polaków ma zaiste szybki internet?

Modem światłowodowy. Źródło: Pixabay.com.
Modem światłowodowy. Źródło: Pixabay.com.

Według badań firmy Akamai, nasz kraj plasuje się stosunkowo wysoko na liście najszybszych średnich połączeń internetowych – dość typowo dla regionu, w którym się znajduje. Średnia w pierwszym kwartale 2016 wyniosła prawie 13 Mb/s. Zamiast przedstawiać dokładne miejsca, wystarczy powiedzieć w skrócie, że niższe prędkości niż w Polsce osiągają wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz prawie wszystkie w Azji, a także wiele krajów Europy Południowej (Włochy, Grecja itp.). Wyższą średnią niż w Polsce zbadano głównie w Azji Wschodniej (Japonia, Korea Płd.), Skandynawii, a także, nieznacznie, w USA, Kanadzie, Europie Zachodniej i Środkowej. W ciągu ostatnich kilku lat pozycja Polski na tle kontynentu w tym aspekcie znacząco wzrosła.

Jak widać – przeciętny Polak posiada połączenie, które sprawdzi się w dość typowych sytuacjach. Dla tych, którym zależy na perfekcyjnym działaniu wideo, tak, jakby włączyć telewizję, pozostają opcje znacznie większych prędkości – w połączeniu z zadbaniem o jak największą stabilność połączenia. Odpowiedzią na to może być popularyzacja połączenia światłowodowego. Kabel światłowodowy zapewnia niezwykłą szybkość, technicznie niemal nieograniczoną – w praktyce dostawca może nam zagwarantować np. 150 Mb/s czy i 500 Mb/s – a także świetną stabilność, odporną na warunki atmosferyczne. Pod względem popularności światłowodu według danych FTTH Council for Europe, Polska plasuje się na ostatnim miejscu ze wszystkich badanych krajów. Powszechnieje jednak instalacja, dostawca może też zamontować modem światłowodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *