akcesoria biurowe, sprzęt biurowy

Jak założyć Wi-Fi w firmie? Połączenie z hotspot dla pracowników i klientów

Niegdyś tylko firmy, które tego wymagały, zakładały w firmie połączenie internetowe, fundując sobie oczywiście sporo zabawy z rozciągnięciem wszystkich kabli. Z czasem okazało się, że wszyscy robią wszystko przez internet, ale na szczęście upowszechniły się sieci Wi-Fi, które wymagają… o wiele mniej kabli. Już nie tylko kawiarnie oferują Wi-Fi w dość łatwym dostępie, ponieważ sporo osób nie tylko prywatnie, ale i służbowo spędza tam czas. Korzystają z  laptopów, tabletów, komórek na których przechowują dane, często też łączą się z siecią by pobrać dane z „chmury” czy poczty. Tak więc standardowe pytanie „dla kogo?” nie dotyczy już połączenia z Wi-Fi, ani połączenia z hotspot, który udostępnimy. Jest to przydatne zupełnie dla każdego. Tutaj odpowiemy raczej na pytanie: jak? Jak połączyć się z wifi?

Połączenie Wi-Fi. Źródło: Pixabay.com.
Połączenie Wi-Fi. Źródło: Pixabay.com.

Dostawa internetu to jedna rzecz. Jeśli chcemy mieć wysoką jakość w dobrej cenie, zazwyczaj bardziej opłaca się „na kablu”, niż radiowo. Nie w każdym miejscu można jednak kabel założyć – nie każdy ma siedzibę w mieście. Tak czy siak, nasz router podłączamy ostatecznie jakimś kablem – pytanie, czy kabel idzie prosto „w świat”, czy do anteny na dachu. Tutaj zależy to od wyboru dostawcy. Niektórzy dostawcy dają własny router, i dość prostą obsługę instalacji (np. dawniej znana z Neostrady TP, a obecnie Orange, z instrukcją online.

Bywa, że i hasło nie jest konieczne, a wystarczy wcisnąć przycisk. Oczywiście hasło do sieci tak czy siak powinniśmy znać, i nie ukrywać go specjalnie przed pracownikami oraz, jeśli odwiedzają nas, klientami – nie powinni się domyślać, jak połączyć się z hotspotem. Jeśli chcemy, możemy wziąć czy kupić własny router i go zainstalować zgodnie z jego instrukcją. W każdym razie, warto ustawić własne hasło, które nie będzie trudno powiedzieć na głos klientowi, a jednocześnie nie będzie łatwe do złamania (w każdym razie – nie zostawiać domyślnego hasła producenta! Każdy takie hasła zna). Jeśli nazwę sieci (SSID) również zmienimy na taką, której osoba z zewnątrz się nie domyśli, to sieć powinna być dość bezpieczna.

Warto pamiętać, że choć wifi to na pewno niesamowita technologia, jej zasięg nie jest nieograniczony. Router nie powinien być schowany w szafie, powinien być „na widoku” i nie stać obok metalowych powierzchni ani sprzętów elektronicznych, które mogą blokować sygnał. Dobre miejsce to po prostu środek biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *