studenckie życie, studia, wykształcenie a praca

Jak wyglądają egzaminy dojrzałości w krajach Europy?

Co roku o tej porze egzaminy maturalne i ich nadchodzące wyniki spędzają sen z powiek całemu rocznikowi Polaków. Ostatecznie w końcu wiele lat pracy w szkole wydaje się nie mieć większego praktycznego znaczenia w porównaniu z egzaminem, który stanowi ich wszystkich podsumowanie i zarazem dla wielu osób początek takiej czy innej drogi w dorosłym życiu, stanowiąc obecnie formę egzaminu wstępnego na wszelakie studia. Od 2005 roku licealiści zdawać muszą pewne przedmioty obowiązkowe, z możliwością wybrania wersji rozszerzonej i przedmiotów dodatkowych. Obowiązkowy dla każdego jest język polski i co najmniej jeden dodatkowy z sześciu języków Europy: od angielskiego po rosyjski. Do tego dochodzi matematyka. Pozostały przedmiot – albo ich wiele – można sobie wybrać. Jak nazywa się matura i jak wygląda w innych krajach?

Matura to międzynarodowy standard, ale w każdym kraju ma nieco inną formę. Źródło: Pixabay.com.
Matura to międzynarodowy standard, ale w każdym kraju ma nieco inną formę. Źródło: Pixabay.com.

W Niemczech odpowiednikiem naszego liceum jest 9-letnie gimnazjum, po którym zdaje się Abitur. Podobnie jak matura, jest on głównie drogą na studia, ale i do niektórych szkół zawodowych. Obowiązkowe przedmioty to język niemiecki i wybrany język obcy.

Wielu młodych Polaków mających zamiar wyjechać na studia do Wielkiej Brytanii może zainteresować możliwość zaliczenia tamtejszej matury, która znana jest jako A-Level. Również w tym przypadku egzamin ma duże znaczenie dla wielu dróg dalszej edukacji, aczkolwiek w tym kraju uczelnie mogą też robić egzaminy wstępne. Do A-Levels uczniowie przygotowują się przez dwa ostatnie lata edukacji, a więc zaczynają zazwyczaj mając 16 lat. Połowę egzaminów zdaje się na przedostatnim roku, a drugą połowę w roku następnym. Wynik to ich suma. Patrząc na listę przedmiotów A-Levels, można je nazwać wręcz pierwszym etapem studiowania – wiele z nich jest dużo bardziej wyspecjalizowanych. Znajduje się w tym gronie zarówno wiele języków całego świata, w tym oczywiście polski, jak i np. polityka, performance, geologia, wiele dziedzin sztuki i designu, prawo, ekonomia, muzyka czy taniec.

We Francji licealiści zdają baccalaureat (na co dzień najczęściej nazywany „bac”), również będący kluczem do studiowania. Pod jedną nazwą istnieją trzy egzaminy: „bac” ogólny, zawodowy oraz techniczny. Otwierają one inne możliwości, a do tego niektóre uczelnie mają własne egzaminy. Jeśli chodzi o najbliższy naszej maturze egzamin ogólny, na przedostatnim roku liceum uczniowie wybierają jeden z trzech obszarów: nauki ścisłe, nauki ekonomiczne i społeczne lub też literatura (obejmująca wiedzę dotyczącą historii, filozofii, języków czy geografii).

Przeczytaj koniecznie: Co jest wymagane, by zrobić karierę w bankowości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *