studenckie życie

Jak walczyć ze skutkami niewyspania?

Wszyscy chyba wiemy, że odpowiednia ilość snu jest ważnym czynnikiem zdrowia fizycznego i psychicznego. Ale tak już bywa, że od momentu, gdy rodzice przestają zmuszać dziecko do położenia się o odpowiedniej porze, wiele osób odkrywa, iż ciągle jest coś jeszcze do zrobienia, i tak… już zawsze. Załóżmy, że stało się – nie śpimy za wiele, ale chcemy, by nie było tego po nas widać. By na powitanie słyszeć raczej komplementy, niż „nie wyspałeś się?”. Do zniwelowania efektów niewystarczającej liczby włożonych w spanie godzin ludzie zabierają się na różne sposoby: skupiając się na zdrowym trybie życia, odżywianiu, dodawaniu sobie energii czy też na dbaniu o wygląd. Jeśli chodzi o tryb życia, z niewyspaniem można konkurować stosując się do kilku uniwersalnych zasad, takich jak regularny wysiłek fizyczny, zimny prysznic, picie odpowiedniej ilości wody. Owszem, banał – ale z badań PBS wynika, że tylko 6% Polaków pije optymalną ilość wody (2-2,5 litra dziennie). Woda to więcej energii i zdrowsza skóra. Jeśli nie mamy czasu spać, warto ograniczyć też używki, zwłaszcza kawę i alkohol wieczorem – właśnie dlatego, że odwadniają. Może być też warto zadbać o odpowiednią pozycję w trakcie snu oraz organizację czasu tak, by przed snem wyciszyć się i zrelaksować, łatwiej zasypiając. Warto pamiętać, że ludzki organizm przyzwyczajony jest, by czuć senność, gdy jest ciemno, i być aktywnym, gdy jest jasno – korzystając z fantastycznego wynalazku żarówki, można zadbać o to, by bez względu na godziny pracy, studiów i zabawy nie siedzieć ani nie wstawać z łóżka po ciemku, co zwiększa zmęczenie.

Zmęczenie nie zawsze musi być widoczne na pierwszy rzut oka. Źródło: Pixabay.com.
Zmęczenie nie zawsze musi być widoczne na pierwszy rzut oka. Źródło: Pixabay.com.

Według niektórych dietetyków, kluczowym czynnikiem powodującym ciemne kręgi pod oczami jest zanieczyszczenie nerek i brak minerałów. To oznacza, że pomóc może odpowiednia dieta oraz oczywiście dużo wody. Na zjawisko kręgów pod oczami są zwłaszcza narażeni mężczyźni, i chodzi tu o metabolizm komórek skóry, a nie jedynie fakt, że mogą być bardziej niechętni niż kobiety do sięgnięcia po kremy i makijaż. Te oczywiście też warto wziąć pod uwagę, bo mając wybór – któż nie chciałby wyglądać raczej lepiej, niż gorzej, bez względu na płeć?

Wśród elementów diety, które wymieniane są najczęściej jako zbawienne dla młodego wyglądu skóry, znajdują się na przykład zielona herbata (można dodać cytryny), tłuste ryby jak łosoś (z kwasami omega-3), orzechy, a także, jak zawsze, bogate w witaminy i minerały warzywa i owoce (w tym przypadku zwłaszcza źródła przyspieszającej produkcję kolagenu witaminy C, jak szpinak).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *