czas wolny, hobby i zainteresowania

Jak się bawić z psem?

Może się wydawać, że to raczej temat na bloga „Najmłodsi wykształceni”, a może i nie na niego. Czy w końcu można… nie umieć bawić się z psem? Pies zawsze wydaje się zadowolony, a większość ras jest na tyle aktywna, że prędzej można pomyśleć, że to one się bawią z nami, niż odwrotnie. To jeden z nielicznych gatunków zwierząt, które, jak człowiek, lubią się bawić bez względu na wiek. Mimo wszystko kilka propozycji i rad wcale nie zaszkodzi.

Jak bawić się z psem, źródło: Pixabay.com.
Jak bawić się z psem, źródło: Pixabay.com.

Jak również kilka zastrzeżeń. Wielu psich psychologów ma np. wątpliwości co do zabawy w „przeciąganie liny”, czy będziemy walczyć z psem o stary ręcznik, czy zabawkę (która, zwłaszcza jeśli reaguje, wydaje odgłosy, będzie dla psa ciekawsza). Zabawa ta sprawia psom wiele radości i ekscytacji, ale czasami może aż zbyt wiele, co może wprowadzić psa w agresywny nastrój. Jeśli nasz pies nie ma w sobie wrodzonej agresji to zabawa tego typu powinna go tylko niezmiernie ucieszyć, oczywiście najlepiej jest go kontrolować – np. nie robić tego na leżąco, by pies był w pozycji dominacji, ani też nie unosić zabawki zbyt wysoko, by nie zachęcać go do skakania na ludzi (to nigdy nie jest dobry nawyk). Przede wszystkim, taka zabawa może nauczyć psa samokontroli przez używanie przez nas komend „bierz” i „zostaw” (prosta metoda nauki: trzymamy w ręku przysmak, który dajemy dopiero, gdy pies wykona komedę). Po wszystkim zabawkę zabieramy, by pies wiedział, kto rządzi – niech ma dostęp do swoich zabawek, a te „nasze”, które specjalnie wyjmujemy, wydzielamy tylko my.

Warto pamiętać przy każdej zabawie, że nie jest ona mocno oddzielona od treningu, czy tego chcemy, czy nie. Pies nie zawsze rozpoznaje sytuacje zabawy od „powagi”. Przykładowo, niektórzy polecają, by nie bawić się w gonienie psa – bo wtedy może się nauczyć, by przed nami uciekać, gdy zmierzamy w jego kierunku. Nie trzeba chyba dodawać, że w różnych sytuacjach może to być irytujące albo nawet niebezpieczne. Pies lubi biegać, ale może być lepiej, gdy pozwalamy, by on gonił nas, albo zabawkę, którą kontrolujemy (na sznurku, rzucamy).

Sposobów, jak bawić się z psem, jest mnóstwo. Sporo zabaw można oprzeć o pewne wyzwania, które stawiamy psu, obojętnie czy mamy drogie zabawki, czy tylko swoją osobę. Jeśli nauczyliśmy go komendy, by siedział w miejscu, możemy np. chować się przed psem, by znalazł nas po głosie. Psy mają wrażliwy węch, więc możemy też schować przed nim jedzenie. Mnogość zabaw, które możemy znaleźć czy wymyślić, przydaje się, ponieważ nie ma potrzeby bawić się z psem zbyt długo. Tak jak z ludźmi, najlepiej przerwać bawić się z psem, zanim sam zacznie mieć dość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *