egzaminy, rynek pracy, studenckie życie, studia

Jak radzić sobie ze stresem?

Według znanego powiedzenia, podobno stres nie może istnieć w obecności ciasta, ale uważamy, że zjeść można go tylko ograniczone ilości. Większość z nas miała okazję się przekonać, że czasami nic zdaje się nie pomagać, gdy w obliczu niepokojącej sytuacji stres nas paraliżuje. Nie musi jednak tak być. Młodzi ludzie często stają w obliczu testów na studiach czy pierwszych rozmów o pracę i nieraz zwalczają stres na krótkowzroczne sposoby: sięgają po używki, alkohol, czy objadają się. Nie doradzamy takich metod – po krótkim czasie stymulacji, hormony powracają na dawny poziom, co może tylko pogorszyć nasz problem. Lepszym pomysłem może być regeneracja organizmu – odrzucenie części przytłaczających obowiązków, więcej snu, ćwiczenia fizyczne.

psychoterapia warszawa
Psycholog pomoże poradzić sobie ze stresem. Źródło: Wikipedia

Jeśli kłopoty z nadmiernym stresem są regularne, warto zdać sobie sprawę, że w naszym życiu istnieją widocznie stałe przyczyny i trzeba będzie włożyć wysiłek, by je naprawić. Najważniejszym etapem tego działania jest zazwyczaj samo odnalezienie i dokładne wskazanie przyczyn. Ludzie potrafią latami ignorować pewne łatwe do zmiany czynniki w życiu, które wprawiają ich w stan ciągłego stresu. Dla jednych najlepszą metodą takiego spojrzenia na swoje życie będzie założenie dziennika, dla innych – rozmowa z bliskimi. Wartą rozważenia metodą jest też odwiedzenie psychologa w swojej okolicy, który jako osoba doświadczona i obiektywna może znacznie pomóc nam zobaczyć sytuację z odpowiedniego dystansu. Dla pracujących i uczących się na warszawskim Mokotowie, polecamy sprawdzić następującą ofertę terapii: http://www.strefamysli.pl/

Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, większość psychologów uważa, że najlepszą metodą na pozbycie się stresu jest trzeźwe spojrzenie na świat: pogodzenie się z tym, że na pewne okoliczności nie mamy wpływu, a następnie spokojne dążenie do zmiany tych, które są w naszym zasięgu. Wiele wskazuje też na to, że dbanie o zdrowie fizyczne i relacje społeczne ma kluczowe znaczenie dla tego, jak będziemy się czuli na co dzień – również w sytuacji tak pozornie odrębnej, jak test z chemii nieorganicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *