egzaminy, studenckie życie, studia

Jak przygotować się do sesji egzaminacyjnej?

Sesja nie należy do najprzyjemniejszych okresów w życiu każdego studenta. Brak snu, stres, nauka i egzamin za egzaminem w niewielkich odstępach czasu – tak najczęściej wygląda kilka tygodni. Na niektórych uczelniach pierwsze kolokwia i zaliczenia rozpoczęły się jeszcze przed świętami. Oto kilka sprawdzonych sposobów na to jak przetrwać sesję bez porażki.

sesja (źródło:pinterest.com)
sesja (źródło:pinterest.com)

Zarządzanie czasem
Kluczem do sukcesu w realizacji każdego zadania jest umiejętność dobrej organizacji. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnie dni przed egzaminem. Zacznij uczyć się sukcesywnie i partiami. Nawet gdy nie masz specjalnie czasu na czytanie książek i wertowanie kilkudziesięciu stron dziennie, możesz powtarzać materiał w autobusie czy metrze. Każda chwila ma znaczenie, bo zawsze Ci zostanie coś w głowie! Inną ważną sprawą są dobre notatki – im będą bardziej osobiste, tym masz większą szansę na zapamiętanie materiału. Znajdź również miejsce do nauki – przytulny kącik, w którym nie będzie dodatkowych bodźców, jak np. telewizor, gry komputerowe lub inne gadżety. Nie zapomnij znaleźć czas na aktywność fizyczną. Zafunduj sobie godzinny spacer lub pływanie – nic tak nie dotlenia mózgu jak przebywanie na świeżym powietrzu.

Mnemotechniki
Nadmiar materiału Cię przytłacza? Nie możesz poradzić sobie z zapamiętywaniem? Naucz się kilku mnemotechnik – sposobów opartych na wyobraźni i skojarzeniach ułatwiających przechowywanie informacji w głowie. Jedną z nich są akronimy – skrótowce, czyli zapamiętywanie pierwszych liter wyrazów.

Dieta dla mózgu
Nie możesz zapomnieć o prawidłowym odżywianiu. Twój mózg potrzebuje solidnej dawki produktów zawierających magnez (kakao, pestki dyni, migdały), potas (banany i pomidory), cynk (chude mięso, ryby i pieczywo pełnoziarniste) oraz lecytynę (orzechy, kiełki pszenicy). Pamiętaj, że kawa i napoje energetyczne w dużej ilości mogą czynić w Twoim organizmie więcej złego niż dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *