czas wolny, hobby i zainteresowania

Jak połączyć się z Wifi? Połączenie z hotspot

Za jakiś czas zapewne będziemy wspominać jako przeszłość okres, gdy do połączenia z internetem używało się kabli. Obecnie sieci „komórkowe” (łączące się z odległym nadajnikiem) przetwarzają już ponad 2 eksabajty danych miesięcznie (ile to eksabajt? Weź terabajt i pomnóż przez miliard. W skrócie: sporo). Mimo wszystko nadal popularniejszy, ze względu na koszta, pozostaje internet przez Wi-Fi.

Jak połączyć hotspot?

Innymi słowy, nasz komputer lub telefon niekoniecznie podłączony kablem do czegokolwiek internet zawdzięcza kontaktowi z dość bliskim (zasięg Wi-Fi to najwyżej okolice 100 metrów) „pośrednikiem”, punktem dostępu – mówiąc bardziej modnie po angielsku, hotspotem. Ten zaś zazwyczaj ciągle jest podłączony kablem, czy to do większej linii przesyłu, czy np. większej, specjalnej anteny radiowej. De facto uczestniczymy wtedy w dwóch sieciach: jedna to internet, do którego podłączony jest ten hotspot, druga to sieć lokalna, łącząca nasz komputer/telefon z hotspotem. Zazwyczaj hotspotem nazywa się punkty dostępu umieszczone w miejscach publicznych, np. w kawiarniach, bibliotekach, sklepach – ale ponieważ często mamy w domu wiele urządzeń, bywa też, że instaluje się je w domu. Obecne oprogramowanie (Windows, iOS, Android) zazwyczaj czyni sprawę podłączenia bardzo prostą, ale uznaliśmy, że czy z ciekawości, czy ostrożności, zawsze warto wiedzieć, co potrzebne jest do połączenia.

Pierwsza rzecz to oczywiście odpowiedni sprzęt. Jeśli chcemy przeglądać internet na smartfonie lub laptopie, sprawa zazwyczaj jest załatwiona – nikt raczej od dawna nie wypuszcza tych sprzętów bez wbudowanej karty Wi-Fi. Komputery stacjonarne częściej są ich pozbawione, jest to traktowane raczej jak element opcjonalny. Natomiast na rynku nie brakuje adapterów Wi-Fi, zarówno w formie kart wkładanych do płyty głównej (zazwyczaj z anteną wzmacniającą zasięg), jak i słabszych, ale wygodniejszych małych adapterów, podłączanych najczęściej do portu USB.

Konfiguracja hotspota samemu to nieco bardziej skomplikowana zabawa, natomiast skorzystanie z takiego już aktywnego zazwyczaj nie sprawia większych kłopotów. Obecne systemy zazwyczaj mają wyraźnie dostępny przycisk ustawień sieciowych. Najpierw należy się upewnić, że są włączone, potem wejść na listę dostępnych sieci i wybrać odpowiednią. Hotspoty często dla bezpieczeństwa są zamykane hasłami, które ustalił ten, kto konfigurował sieć. Wtedy oczywiście musimy poznać takie hasło i je wpisać po kliknięciu nazwy danej sieci. Warto zwrócić uwagę, że niektóre sieci używają również metody wymagającej jedynie wciśnięcia przycisku (sieć, jak i nasza karta Wi-Fi, muszą obsługiwać tę opcję). Wtedy w oknie wpisywania hasła nie musimy nie wpisywać, a jedynie wcisnąć przycisk WPS na modemie, przez co połączymy się automatycznie. Taką opcję obsługuje np. połączenie z hotspot w domowej sieci Orange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *