kierunki studiów, rynek pracy, studia, wykształcenie a praca

Geoinformatyka – nowy kierunek studiów – nowe szanse na dobrą pracę?

Innowacyjne i interdyscyplinarne kierunki to szansa dla młodych na znalezienie dobrze płatnej pracy. Jednym z nich jest geoinformatyka – studia łączące wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i technicznych, matematyki oraz podstaw kartografii i geodezji. Na zaledwie kilku uczelniach w Polsce można podjąć kształcenie w tym zakresie na dwóch stopniach: licencjackim i uzupełniającym magisterskim. Aby dostać się na geoinformatykę, należy posiadać pozytywne wyniki z matury, w tym z nauk ścisłych lub geografii. Pożądane są także umiejętności analityczne i łatwość w wyszukiwaniu informacji. Jak wyglądają studia na geoinformatyce? Gdzie jest po tym praca?

kartografia (źródło:pinterest.com)
kartografia (źródło:pinterest.com)


Studia na geoinformatyce to połączenie zajęć multimedialnych prowadzonych na komputerach z analizowaniem map i pomiarów geodezyjnych. To opcja edukacyjna dla osób, które odnajdą się w bazach danych, archiwach i innych źródłach internetowych. Ponadto od studentów wymaga się także rozległej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i geografii.

Podczas studiów mają miejsce zajęcia mające na celu kształtowanie sprawności w projektowaniu i wdrażaniu różnych systemów informacji geograficznej. Przyszli geoinformatyce zagłębią również tajniki programowania i tworzenia grafiki komputerowej. Mają miejsce także zajęcia lingwistyczne, m.in.  nauka języka angielskiego.

Absolwenci geoinformatyki mają szansę na znalezienie pracy w administracji państwowej (np. w nadleśnickie, ochronie środowiska, itp.), mediach i firmach prywatnych zajmujących się analizowaniem i gromadzeniem baz danych. Ukończenie tego interdyscyplinarnego kierunku studiów daje możliwości założenia własnej działalności gospodarczej, szczególnie dla osób, które płynnie posługują się językiem angielskim, dzięki czemu mają oni duże szansę na zdobycie klientów na rynku nie tylko polskich, ale także zagranicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *