rynek pracy, staże dla studentów i absolwentów

Erasmus + szansą dla młodych

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Erasmus Plus ma zająć miejsce kończącego się w tym roku programu wymiany studentów (trwającego od 2007). Nowy Erasmus ma ruszyć już od października 2014 roku i potrwać do końca 2020 roku. Do tej pory z wyjazdów zagranicznych skorzystało ponad 100 tysięcy młodych ludzi w naszym kraju. Od 2014 roku będzie więcej pieniędzy na program wymiany studentów.

Parlament Europejski zatwierdził 14,7 mln euro budżetu, z którego skorzysta ponad 5 mln ludzi z Unii Europejskiej. Dla polskich studentów to duża szansa z uwagi na fakt, że bezrobocie wśród młodych nieustannie rośnie. Erasmus Plus to połączenie kilku dotychczasowych programów szkoleniowych dla młodzieży (Erasmus, Tempus, Alfa, Edulink, Leonardo da Vinci, Erasmus Mundus oraz Comenius). Jego celom jest łatwiejszy start na rynku pracy, dzięki zdobyciu wiedzy na zagranicznych uczelniach oraz wsparcie dla kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego.  Program adresowany jest dla młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat, którzy pragną zdobyć nowe doświadczenie i wykształcenie w krajach Unii Europejskiej. Z oferty wymiany międzynarodowej mogą skorzystać także nauczyciele akademiccy. W ramach Eramsusa Plus wspierane będą wszelkie działania w zakresie integracji europejskiej oraz sportu lokalnego.

Rozporządzenie ustawiające program zostanie przyjęte we wrześniu 2013 roku. Nie wiadomo jeszcze jaki budżet zostanie przyznany przez unię dla Polski. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy studenci będą mogli ubiegać się o kredyty na dwuletnie studia magisterskie w innych krajach Unii Europejskiej w wysokości 18 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *