akcesoria biurowe, Biuro i biurko

Ekologicznie drukowanie w biurze

Ekologia w biurze to nie tylko hasło zielonych entuzjastów robiących strajki na niektórych autostradach w pobliżu rezerwatów czy trend na bycie „eco” , to także duża oszczędność – i pieniędzy i środowiska naturalnego. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, że ile codziennie drukujemy niepotrzebne dokumenty w biurze, domu, w pracy i szkole…

pinterest
pinterest

Zbyt duże zużycie papieru to największa bolączka każdej firmy. Wielokrotnie drukujemy arkusze tylko po to, aby zerknąć na kilka zdań, które za minutę będą nam już niepotrzebne i wylądują w koszu na śmieci. Wystarczy racjonalnie podejść do drukowania tekstów, które służą tylko do czytania, a jeżeli już musimy drukować, to tylko na papierze ekologicznym. Tani papier ekologiczny wcale nie musi być szary i nieestetyczny, przeciwnie – eko papier wygląda podobnie jak zwykły biały papier kserograficzny, jest trwały i idealnie sprawdza się także do drukowania dokumentów różnego rodzaju.

Jedną z form oszczędzania papieru biurowego jest drukowanie dwustronne. Gdy koniecznie musimy wydrukować jednostronnie, nie zapominajmy o drugiej stronie, zawsze możemy wykorzystać ją potem na notatki i brudnopis. Jeżeli mamy tylko okazję, wysyłajmy jak najwięcej e-maili zamiast listów i pism urzędowych. Ponadto drukowanie wiadomości jest według mnie bezsensowne, ponieważ zawsze możemy wygospodarować miejsce na dysku na archiwizację e-maili. Podczas drukowania warto również zmniejszyć czcionkę i marginesy, wówczas sam tekst zajmie mniej miejsca – szczególnie, gdy dokumenty potrzebujemy tylko w postaci roboczej. Jeżeli już kupujemy papier biurowy, to zwróćmy uwagę czy widnieje na nim skrót FSC (certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu).

Warto zamontować w biurze pojemnik na papier do recyklingu, bo każda tona makulatury pozwoli oszczędzić nawet 3 tony drewna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *