rynek pracy, studenckie życie, studia, wykształcenie a praca

Doświadczenie, wiedza i nie tylko, czyli co zyskasz podczas pracy w okresie studiów

Dla niektórych pogodzenie studiów dziennych i pracy dorywczej może wydawać się problematyczne. Mimo wszystko coraz więcej młodych ludzi decyduję się na podjęcie pracy i ku zdziwieniu innych radzi sobie w takiej sytuacji doskonale. Co więcej studenci wiele na tym zyskują zarówno finansowo, jak i mentalnie. Każda praca jest bowiem nowym doświadczeniem, które zawsze można „wpisać w CV”, jest mile postrzegana przez rektutera na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

pinterest
pinterest


Praca nad sobą
Podejmując zatrudnienie podczas studiów uczysz się przede wszystkim współpracy w grupie niezależnie od tego czy pracujesz w korporacji czy w małej gastronomii. Pewnych umiejętności nie nauczysz się na studiach. Praca w dużym zespole to prawdziwa lekcja życia. Ponadto poznajesz siebie na etapie kształcenia. Widzisz w czym czujesz się najlepiej, dzięki temu łatwiej będzie ci sprecyzować swoje cele zawodowe na etapie zakończenia edukacji. Praca podczas studiów uczy organizacji i zarządzania czasem. Stajesz przed koniecznością stworzenia harmonogramu dnia. Nie obejdzie się bez planowania, bo przecież chcesz znaleźć czas na wszystko. Praca w okresie nauki uczy cię dystansu do świata i do siebie. Młodzi ludzie zwykle podejmują etat na stanowiskach najniższego szczebla, co uczy ich bycia posłusznym dla innych. To także pierwsza lekcja pokory.

Samodzielność finansowa
Własne i ciężko zarobione pieniądze możesz wykorzystać na to, co ci się żywnie podoba. Nie jesteś finansowo uzależniony od rodziców i dziadków. Pracowanie na siebie uczy młodych ludzi szacunku do pieniądza. Niewątpliwie plusem tego jest także świadomość, że radzisz sobie sam. Nie wspomnę już o dodatkowym dochodzie, który przyda się każdemu studentowi.

Pierwsze koty za płoty
W obliczu kryzysu na rynku pracy każde doświadczenie i umiejętności mają ogromne znaczenie. Przyszłego pracodawcę nie będzie na pewno interesowało jakie przedmioty miałeś na studiach i jaką średnią ocen otrzymałeś na koniec semestru. Przede wszystkim zweryfikuje umiejętności i będzie chciał dowiedzieć się coś więcej na temat twojego doświadczenia zawodowego. Mile widziane są nie tylko praktyki wakacyjne, ale i dodatkowe staże i dorywcze etaty podjęte w okresie kształcenia.

 Wielu młodych ludzi po zakończeniu studiów szuka zatrudnienia i ma z tym ogromny problem. Najczęściej są to osoby bez żadnego doświadczenia, głównie humaniści.  Niewątpliwie podjęcie pracy w czasie studiów daje ci o wiele większe możliwości. Zwiększysz swoją szansę na rynku pracy i przecierasz pierwsze ścieżki przyszłej kariery zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *