rynek pracy, wykształcenie a praca

Czy warto robić karierę w wojsku?

Tradycyjnie w naszym kraju często głównym powodem, by iść na studia, było właśnie to, aby nie musieć odbywać służby wojskowej. Oddalenie od miasta, dyscyplina ponad indywidualizm i ćwiczenia fizyczne to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że wojsko nie każdemu się podoba. Dlatego też wielu z ulgą przyjęło wycofanie obowiązku zasadniczej służby wojskowej w 2009 roku. Na powrót tej praktyki się w Polsce nie zanosi, zamiast tego w tym roku uruchomiono za to obronę terytorialną. Ale nie znaczy to, że do wojska nie ma pewnego grona chętnych. Zacznijmy od faktu, że początkowe wymagania nie są wysokie, w porównaniu do wielu innych zawodów – nie jest wymagane wysokie specjalistyczne wykształcenie, chociaż w dalszej karierze oczywiście pomaga. Istotnym wymogiem jest oczywiście wysoka sprawność fizyczna i determinacja do ćwiczeń nie tylko czasem ciężkich, ale też wymagających pewnego zdecydowania, jak skoki ze spadochronem.

Dyscyplina to dla wielu wymagający aspekt pracy w wojsku. Źródło: Pixabay.com.
Dyscyplina to dla wielu wymagający aspekt pracy w wojsku. Źródło: Pixabay.com.

Zarobki w wojsku są przyzwoite – kaprale obecnie mogą liczyć na ok. 3400 zł miesięcznie brutto. Do tego możliwe są liczne dodatki. Generałowie zarabiają kilkukrotnie więcej – perspektyw największego bogactwa rodem z branży bankowej może nie ma, jednakże posada wojskowa daje okazję do pewnych przywilejów, na czele z emeryturą. Ta do niedawna przysługiwała nawet po 15 latach służby, ale obecnie nowi rekruci muszą już odsłużyć lat 25 i otrzymają emeryturę w wieku 55 lat. Do tego warto wspomnieć o tym, że wojsko może zaoferować znaczącą pomoc mieszkaniową. Dla wielu osób istotne będzie zwłaszcza to, że praca w wojsku wydaje się gwarantowana – wojsko zmienia sprzęt na bardziej nowoczesny, ale nie znika. Tak więc – jest wiele powodów, by nie obawiać się tej ścieżki kariery. W pracy tej realizują się przede wszystkim mężczyźni, choć rośnie liczba kobiet w wojsku. Jak podaje Wirtualna Polska, na koniec roku 2015 kobiet było w armii ponad 4 tysiące. To niewiele, biorąc pod uwagę, że liczebność wojska to ok. 120 tysięcy osób, ale też znacznie więcej, niż jeszcze 10 lat temu, gdy kobiet było w wojsku kilkaset.

Kto chce zrobić karierę w wojsku i osiągać wyższe szczeble, powinien mieć w ręku dyplom magistra. Najszybszą drogę do szczebla mają zwłaszcza osoby po kierunkach przydatnych w wojsku szczególnie, czyli informatyce, elektronice i mechanice. Oprócz tego wymagany jest wysiłek i wyróżnianie się pod względem intelektu, zaradności i sprawności fizycznej. Możliwości awansu są więc większe, niż w przypadku wielu firm. Posad w wojsku najlepiej jest szukać wtedy, gdy dochodzi do waloryzacji emerytur – jest to moment, w którym wielu obecnych żołnierzy postanawia odejść ze służby.

Zobacz również: Jaką uczelnię ekonomiczną warto wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *