prasa

Czy Polacy zmieniają nastawienie do porad psychologicznych?

By odpowiedzieć krótko na to pytanie: tak, choć bez wątpienia jest to powolny proces. Uważa się, że na tzw. Zachodzie popularność zgłaszania się do psychologów wzrosła znacznie szybciej, w efekcie obyczajowej rewolucji 1968 roku. W USA od lat 60. do lat 90. ilość osób zgłaszających się do psychologa wzrosła około pięciokrotnie. Polska, jako kraj bardziej konserwatywny, dopiero w ostatnich dekadach pod pewnymi względami upodabnia się do Zachodu. Do sporego wzrostu doszło na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to liczba osób zgłaszających się do poradni zdrowia psychicznego wzrosła kilkukrotnie. Nadal jednak nie mamy do czynienia z sytuacją rodem ze Stanów, gdzie niemal połowa całej ludności potrafiła korzystać z pomocy psychologa, a ćwierć regularnie

Jak mówi psycholog Tomasz Witkowski, wyniki badań wskazują, że korzystanie z porad psychologicznych wcale nie jest obecnie wstydem ani ujmą w społeczeństwie, a przeciwnie – „przyznanie się” do tego stawia osobę w pozytywnym świetle. Można powiedzieć, że zapanowała moda na psychologię. Najpopularniejsi przedstawiciele zawodu w latach 60. i 70. zapoczątkowali myślenie o naszej duszy jako unikalnym obiekcie, który musimy poznawać i naprawiać samodzielnie. W związku z tym często przedstawia się sytuację tak, że każdy powinien korzystać z porad psychologicznych. Ludziom w końcu problemów w życiu zazwyczaj nie brakuje, a rozwój gospodarczy naszego kraju sprawia, że więcej osób ma czas i pieniądze, by poszukiwać pomocy psychologicznej. Witkowski jest jednym z wielu przykładów na to, że psychologowie coraz częściej udzielają wywiadów chętnym pismom. Są to zarówno magazyny jak „Charakter” czy „Sens”, jak i pisma dla kobiet typu „Wysokie Obcasy” i „Zwierciadło” oraz inne, o szerszej tematyce.

psycholog warszawa
Pomoc psychologiczna. Źródło zdjęcia: pixabay.com

Dobry psycholog Warszawa – znaleźć takiego to niełatwe zadanie nawet w dużym mieście. Psychoterapeutą często zostają osoby bez właściwego doświadczenia i wykształcenia. Wielu tak zwanych psychologów, zarówno w mediach jak i prywatnej praktyce, używa pseudonauki, niepotwierdzonych, ale pociągających teorii i hipotez. Zdaniem wielu, robią często więcej złego, niż dobrego. Potwierdzone kursy i szkoły oraz polecenia innych pacjentów to dobry znak przy szukaniu psychologa w Warszawie. Warto też pamiętać, że to, co dobre dla jednego, niekoniecznie będzie tak samo odpowiednie dla nas. Dlatego jeśli szukamy odpowiedniej oferty, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *