praca, rynek pracy

Czy opłaca się często zmieniać pracę?

Spędzenie całego życia w jednej pracy brzmi wygodnie i może nawet romantycznie, chociaż wiele osób uważa, że się zwyczajnie nie opłaca. Ale jak często zmieniają pracę ci, którzy najefektywniej rozwijają CV i sterują swoimi zarobkami? Tutaj badania nie dochodzą do konsensusu.

Niechęć do rozmów kwalifikacyjnych może w perspektywie życia kosztować majątek. Źródło: Pixabay.com.
Niechęć do rozmów kwalifikacyjnych może w perspektywie życia kosztować majątek. Źródło: Pixabay.com.

Jednym z często cytowanych w mediach artykułów na ten temat jest ten sporządzony przez „Forbes” w 2014 roku, o bardzo mocnym tytule: „Pracownicy zostający w firmie dłużej niż przez 2 lata zarabiają 50% mniej”. Zarabianie o połowę mniej na pewno nie brzmi dobrze! Zwłaszcza, gdy na początku autor Cameron Kang zaznacza, iż to bardzo konserwatywny szacunek. Według analizy Kenga, pracownicy pozostający w swojej starej firmie mogą liczyć na minimalne podwyżki – średnio ok. 3% rocznie, czyli niewiele ponad inflację. Dla wielu firm to wręcz obowiązkowe założenie, że menedżerowie nie mają prawa dawać pracownikom podwyżek wyższych procentowo wobec ich obecnej pensji. Z kolei osoba zmieniająca pracę zazwyczaj przerzuca się tam, gdzie dostanie 10-20% więcej. Jeśli przeskakuje tak z kwiatka na kwiatek co dwa lata, zyski szybko się kumulują – do wspomnianych dwukrotnie wyższych zarobków w ciągu życia.

Dr Piotr Sedlak na stronie Rynekpracy.pl prezentował w 2017 r. inne stanowisko – szukając danych już na polskim rynku. Wyciągnął on statystykę opartą na faktycznych przykładach – porównując zarobki badanych i ich „wierność” pracodawcom, czyli częstotliwość zmiany miejsca pracy. Okazuje się, że w praktyce osoby pracujące od 20 lat w jednym miejscu faktycznie zarabiają najmniej – średnio 4 tys. zł brutto. Niemniej, te zmieniające ją częściej niż co dwa lata nie są wiele wyżej – na poziomie 4,1 tys. zł. Z kolei średnią 5 tys. zł osiągają osoby, które zmieniają pracę raz na 4-6 lat, tuż poniżej są ci z przedziału 2-4 lata.

Wniosek? Zbyt częste zmiany pracodawcy nie są zbyt dobrą oznaką, ale też wydaje się, że faktycznie największe kariery robi się nie „siedząc” w jednym miejscu dłużej, niż 4-6 lat. Nie znaczy to jednak, że po paru latach pracy trzeba się rozstać dla własnego dobra – te statystyki mogą być związane tylko zwyczajnie z faktem, że ci najbardziej atrakcyjni pracownicy mają większe szanse dostawać więcej pociągających dla nich ofert pracy z różnych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *